اطلاعیه

اطلاعیه شماره 7: منابع و مفاد هفتمین آزمون استخدام بخش خصوصی

به اطلاع کلیه داوطلبان هفتمین آزمون استخدام بخش خصوصی می‌رساند در آزمون استخدام بخش خصوصی منبعی از طرف دبیرخانه آزمون معرفی نمی‌شود و صرفا مفاد آزمون متشکل از شایستگی‌های شغلی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام می‌باشد که به داوطلبان اعلام شده است.


هفتمین آزمون استخدام بخش خصوصی مبتنی بر شایستگی‌ها و مهارت‌های شغلی است که شامل سوالات دانشی، مهارتی و عمومی می‌باشد.

سوالات دانشی بر مبنای منابع رسمی که در آزمون‌های جاری در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، تعیین و طراحی شده است. لذا در این دسته‌های شغلی داوطلبان می‌توانند به دروس اصلی مشاغل مورد انتخاب خود مراجعه نمایند.

سوالات مهارتی و نرم‌افزاری، به صورت عملی میزان تسلط داوطلب به آن مهارت را می‌سنجد. لذا منبعی برای آن‌ها وجود ندارد و مبتنی بر آشنایی و شناخت داوطلبان در آن حوزه هستند.

«مهارت‌محوری» و «شایسته‌سالاری» از اصلی‌ترین شاخصه‌های استخدام در بخش خصوصی است، به همین دلیل شایستگی‌های داوطلبان در زمینه‌های کاری سنجیده می‌شود و برای سنجش این شایستگی‌ها که مبتنی بر توانمندی، تجربه کاری و آشنایی داوطلبان با عنوان شغلی می‌باشد، منبعی اعلام نخواهد شد.

 

همچنین در هفتمین آزمون استخدام بخش خصوصی سه نوع شایستگی شغلی وجود دارد که هر شایستگی به شرح زیر است:

شایستگی‌های الزامی: برای هر یک از عناوین شغلی، دسته‌ای از شایستگی‌ها به صورت الزامی مشخص شده‌اند و قادر به حذف آن نمی‌باشید. سؤالات این دسته از شایستگی‌ها با توجه به اهمیت، پایه‌ای بودن و نیاز روز شرکت‌های متقاضی در آن شغل انتخاب شده‌اند. داشتن دانش و مهارت در شایستگی‌های مذکور از حداقل‌ شرایط احراز در شغل مربوطه محسوب می‌شود.

شایستگی‌های انتخابی: این دسته از سوالات مربوط به شایستگی‌هایی هستند که توسط داوطلب انتخاب می‌شوند. اهمیت این شایستگی‌ها نیز مانند شایستگی‌های الزامی می‌باشد با این تفاوت که هر داوطلب در تعدادی از آن‌ها دانش و مهارت کافی را دارد.

شایستگی‌های عمومی: این دسته از شایستگی‌ها مربوط به تمامی مشاغل هر دسته شغلی بوده و در هر شغل قابل انتخاب از آن دسته، شغلی قابل انتخاب می‌باشند.

 

در طراحی سوالات سعی شده با همکاری سازمان‌ها، شرکت‌ها و متخصصان هر حوزه، ارزیابی توانایی فرد در هر شایستگی شغلی صورت گیرد.

برای اطلاع از مفاد آزمون استخدام بخش خصوصی می‌توانید علاوه بر مطالعه‌ی دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون استخدام بخش خصوصی، دفترچه‌ راهنمای تکمیل ثبت‌نام را نیز مطالعه کنید.

تاریخ انتشار :1402/6/5 - 15:18لینک