آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور

آزمون استخدام بخش خصوصی، شرکت‌های صنعتی، تجاری و فنّاور

سوالات متداول، آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند؟

با توجه به شرایط استخدامی شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان به طرق مختلف، شرکت در این آزمون دارای محدودیت سنی و مدرک دانشگاهی نمی‌باشد. افراد در جست‌وجوی کار، افراد شاغل علاقه‌مند به ارتقای شغلی، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان می‌توانند در این آزمون ملی شرکت و از مزایای آن استفاده نمایند.

آیا برای شرکت در آزمون نیازمند ارائه گواهی خاصی می باشیم؟

خیر، شرکت در آزمون، نیازمند ارائه گواهی خاص، نظیر ارائه گواهی عدم سو پیشینه و ... نمی‌باشد و با ثبت نام در آزمون امکان سنجش و معرفی به شرکتهای خصوصی و دانش بنیان را خواهید داشت.

آیا مشمولین خدمت مقدس سربازی نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند؟

بله، با توجه به امکان جذب مشمولین خدمت سربازی توسط شرکت‌های خصوصی دانش بنیان و حتی امکان امریه برخی اشخاص در شرکت‌های دانش‌بنیان (در صورت اعلام نیاز توسط شرکت)، مشمولین محترم خدمت سربازی نیز می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. از سوی دیگر افرادی که در ماه های انتهایی خدمت خود به سر می برند نیز می توانند با شرکت در آزمون، ضمن سپری کردن ماه های آخر این خدمت مقدس، در آزمون شرکت نمایند تا در زمان اعلام نتایج نهایی در صورت قبولی مشغول به کار شوند.

آیا برای شرکت در آزمون، به غیر از مبلغی که هنگام ثبت‌نام پرداخت می شود، هزینه‌ی دیگری نیز وجود خواهد داشت؟

خیر، مبلغ ثبت‌نام در آزمون مطابق بررسی و تصویب شورای سیاست‌گذاری آزمون استخدام شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان مبلغ ۵۷ هزار تومان به ازای دسته شغلی اول و ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای دسته شغلی دوم تصویب شده است. داوطلبان محترم تا انتهای مراحل آزمون نباید هیچ وجه دیگری را پرداخت نمایند.

مراحل آزمون به چه صورت می‌باشد؟

آزمون استخدام شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان در دو مرحله برگزار می‌شود، مرحله‌ی اول آن به صورت آنلاین (اینترنتی) و پاسخگویی به سوالات کتبی آزمون به صورت سوالات چند گزینه‌ای و مرحله‌ی دوم آن به صورت مصاحبه حضوری در مراکز نواحی کشور برحسب نسبت شرکت‌کنندگان هر استان برگزار می‌گردد.

چه مواردی در آزمون مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت؟

در این آزمون در مرحله اول که به صورت اینترنتی صورت می پذیرد ابعاد شخصیتی و روانشناسی افراد به همراه دانش عمومی و اختصاصی شغل یا مشاغل مورد انتخاب داوطلبین مورد سنجش قرار خواهد گرفت. و در مرحله حضوری ضمن صحت سنجی موارد مرحله اینترنتی، برای مشاغلی که نیازمند مهارت سنجی تخصصی هستند، مهارت افراد در شغل مذکور به عمل خواهد آمد.

نمی‌توانم وارد پروفایل خود شوم. چه کاری انجام دهم؟

توجه نمایید نام کاربری شما کد ملی و رمز عبورتان همان است که در ابتدای زمان ثبت نام انتخاب نموده اید. در صورتی که رمز عبور خود را فراموش نموده اید، از قسمت «ورود به صفحه کاربری» گزینه «در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید، اینجا کلیک کنید» بفشارید.

براي طرح سوال يا برقراري ارتباط تلفني با دبیرخانه آزمون استخدامی چه باید کرد؟

شما می‌توانید پس از مطالعه‌ی کامل سوالات متدوال، از طریق صفحه‌ی اول سایت به نشانی www.inre.ir و انتخاب گزینه‌ی «پرسش و پاسخ» در قسمت «سامانه پاسخگویی»، سوال خود را مطرح نمایید. داوطلبان عزیز همچنان می‌توانند از پست الکترونیکی info@inre.ir جهت مکاتبه با دبیرخانه و شماره‌ی 35095500 - 021 جهت برقراری ارتباط تلفنی با دبیرخانه اقدام نمایند.

شماره پيگيري پرداخت چيست؟

شماره پیگیری پرداخت شماره ای‌ست که پس از پرداخت وجه ثبت‌نام توسط بانک پذیرنده ارائه می‌شود، با توجه به اينکه ارائه اين شماره در پيگيري هاي احتمالي بعدي الزامي است، توصيه مي شود حتما اين شماره را يادداشت نمایید.

آیا امکان تغییر در اطلاعات پایه و مشاغل خود را خواهم داشت؟

کاربر می بایست مشخصات خود را با دقت کامل وارد نماید و بعد از انجام مراحل ثبت نام امکان ویرایش مشخصات و مشاغل امکان پذیر نخواهد بود. لذا خواهشمند است تا نسبت به ورود اطلاعات خود دقت لازم را داشته باشید.

زمان بندی آزمون به چه صورتی می باشد؟

ثبت نام اولین آزمون شرکتهای خصوصی و دانش بنیان در شهریور ماه سال 1396 انجام خواهد پذیرفت. آزمون مرحله اول که به صورت اینترنتی برگزار می گردد در ماه های مهر و آبان سال جاری بوده و نتایج آن در آذر ماه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید. پس از آن در دی ماه و بهمن ماه مصاحبه های حضوری در تهران و برخی استانهای کشور (با توجه به گستردگی جغرافیایی داوطلبان) انجام و در اسفند ماه نتایج نهایی ابلاغ و اختتامیه آزمون برگزار خواهد گردید.

مرحله حضوری آزمون در کدام استانها برگزار می گردد؟

در حال حاضر برگزاری مرحله دوم آزمون که به صورت مصاحبه حضوری میباشد در هفت استان برنامه ریزی گردیده که این استانها عبارتند از: «تهران» ، «اصفهان» ، «خراسان رضوی» ، «همدان» ، «کرمان» ، «آذربایجان شرقی» و «خوزستان».
شایان ذکر است این استان ها بر اساس پراکندگی جغرافیایی به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده و در صورتی که میزان داوطلبان و پراکندگی آنها در استانهای دیگر بیشتر باشد، امکان تغییر خواهند داشت.

میزان ظرفیت هر استان و هر شغل چقدر است؟

باید به این موضوع توجه داشت که روشهای اجرایی آزمون استخدام شرکتهای خصوصی و دانش بنیان با روش اجرای آزمون های استخدامی متداول تفاوت دارد. در این آزمون از آنجا که شرکتهای خصوصی و دانش بنیان متعددی متقاضی نیروی کار خود از طریق این آزمون می باشند و همچنین با توجه به گستردگی شرکت‌های دانش بنیان، شرکت های خصوصی، شرکت های مستقر در شهرک های صنعتی کشور و همچنین پارک های علم و فناوری، اکثریت 266 عنوان شغلی موجود در آزمون، در استانهای متفاوت کشور متقاضیان خود را داشته و شرکتها در بازه برگزاری آزمون (شهریور ماه الی اسفند ماه سال جاری) و حتی پس از آن نیاز های خود را به دبیرخانه آزمون اعلام می نمایند که در پی آن داوطلبان به ترتیب اولویت از برگزیدگان به شرکتها معرفی خواهند گردید.

چرا هزینه ثبت نام در آزمون ۱۰۰ هزار تومان است؟

هزینه ثبت‌نام در این آزمون 100 هزارتومان نمی‌باشد و هزینه آن به ازای انتخاب 5 شغل از یک دسته شغلی (با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده) برابر 57 هزار تومان می‌باشد. افراد متقاضی معمولا در یک دسته شغلی داوطلب شده‌اند. بعضی افراد خاص در صورت تمایل می‌توانند در دو دسته شغلی متمایز (شامل 10 عنوان شغلی) ثبت نام نمایند که در این صورت مبلغ 37 هزار و پانصد تومان (با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده) به مبلغ مذکور افزوده می‌گردد.

چرا مبلغ ثبت نام در آزمون استخدام شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان بالاتر از آزمون استخدامی دولتی است؟

همان‌طور که در اطلاعیه‌ها و نشست خبری نیز عنوان گردیده‌است؛ مبلغ 57 هزار تومان دریافتی از داوطلبان فقط برای یک بار و به عنوان تمام هزینه‌های پرداختی داوطلب تا پایان مراحل آزمون و معرفی به شرکت‌ها می‌باشد.این آزمون برخلاف سایر آزمون‌های مشابه از پذیرفته‌شدگان هیچ هزینه اضافی دیگری تحت عنوان فیش مصاحبه حضوری، هزینه معرفی و استخدام و همچنین از غیر پذیرفته‌شدگان هزینه ارائه راهنمای شغلی و کارنامه به هیچ عنوان دریافت نخواهد کرد.

مبلغ دریافتی از متقاضیان، صرف چه مواردی می‌گردد؟

این آزمون در دو مرحله اینترنتی و حضوری (با ظرفیت 20 هزار نفر در مرحله حضوری و در ۷ استان مختلف کشور) برگزار می‌گردد. برخی از مهم‌ترین هزینه‌های برگزاری این رویداد ملی به شرح زیر می‌باشد:
- نیازسنجی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی برای تدوین ردیف‌های شغلی و تهیه موارد آزمون در مرحله اینترنتی و حضوری
- برگزاری تست‌های متعدد شخصیت‌شناسی برای شرکت‌کنندگان در آزمون و ارائه راهنمای شغلی تفصیلی بر اساس تحلیل نتایج این تست‌ها.
- لازم به ذکر است تست‌های این آزمون شامل آزمون‌های MBTI، DISC، My Next Move و Watson glader می‌باشد که هزینه شرکت در برخی از این آزمون‌ها در مراکز مرتبط یا کانون‌های ارزیابی برای برخی از موارد فوق بین 50 تا 120 هزار تومان برای هر فرد می‌باشد.
- هزینه ایجاد بانک سوالات آزمون در زمینه‌های دانشی و مهارتی برای 266 عنوان شغلی با مشارکت و نظارت بیش از 30 عضو هیئت علمی آزمون
- هزینه فراخوان سراسری و ملی
- هزینه‌های اجرایی زیرساخت و بستر‌های فناوری اطلاعاتی
- هزینه برگزاری بخش حضوری شامل هزینه اساتید، هزینه‌های اجاره و تامین زیرساخت شبیه‌سازی شرایط کاری برای مهارت‌سنجی تخصصی و هزینه‌های جانبی برگزاری مرحله حضوری در ۷ استان‌ منتخب
*طبیعتا هزینه‌های برگزاری رویداد حضوری و مهارت‌سنجی بسیار بالا می‌باشد و شایان ذکر است هزینه برگزاری المپیادهای مهارتی در کشور با ظرفیت مشابه، بیش از این مبلغ می‌باشد.

تعداد ثبت‌نام کنندگان در این آزمون چقدر است؟

تا تاریخ 26 شهریور ماه تعداد 155490 حساب کاربری در سامانه ثبت شده که تنها 33899 نفر ثبت‌نام خود را تکمیل نموده‌اند.
لازم به ذکر است از مزیت‌های آزمون می‌توان به امکان ایجاد اکانت در ابتدای فرایند و بررسی عناوین شغلی بدون پرداخت هزینه اشاره نمود و داوطلب پس از تکمیل اطلاعات خود در صورت صلاحدید می‌تواند نسبت به نهایی نمودن ثبت‌نام خود اقدام نماید.

درآمد بسیار زیاد این آزمون چه می‌شود؟

درآمدهای اعلام‌شده توسط برخی اشخاص از طریق ثبت‌نام در این آزمون خلاف واقع بوده و با توجه به تعداد افرادی که ثبت‌نام خود را نهایی نموده‌اند این مبلغ بسیار پایین تر است و همان طور که در بالا نیز اشاره شد تمام این مبالغ همه هزینه‌های برگزاری مهارت‌سنجی بخش اینترنتی و حضوری را پوشش نمی دهد.
دبیرخانه تمام تلاش خود را نموده است تا با توجه به تدابیر صورت‌گرفته و استفاده از کارفرمایان متقاضی نیرو انسانی، کم‌ترین مبلغ ممکن را از داوطلبان و شرکت‌کنندگان دریافت نماید و نیز فعالیت‌های این آزمون مورد نظارت عالی پارک فناوری پردیس می‌باشد.

آیا مجری آزمون استخدام شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان یک سازمان دولتی است ؟

خیر؛ موسسه میزان گستران شریف برگزارکننده مجموعه رقابت‌های تخصصی فن‌آورد به عنوان یک مجموعه خصوصی دانش‌بنیان، طراح و مجری این آزمون می‌باشد و بخش دولتی هیچ انتفاع مالی از این آزمون نخواهد داشت.
لازم به ذکر است حمایت بخش دولتی و نهاد‌های مرتبط صرفا در حد حمایت‌های معنوی از جمله مشارکت در سیاست‌گذاری و نظارت عالی بر آزمون می‌باشد و دبیرخانه این آزمون ردیف بودجه دولتی ندارد.

چرا در این آزمون شرط مدرک تحصیلی وجود ندارد؟

از آنجا که آزمون استخدامی شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان این فضا را برای شرکت‌هایی که خود قادر نیستند به تنهایی آزمون استخدامی برگزار کنند ایجاد می‌کند در این مرحله به مهم‌ترین بعد افراد، یعنی شخصیت و مهارت پرداخته می‌شود. در بررسی فرد متقاضی توسط شرکت‌ها از طریق تکیه بر تحلیل و بررسی رزومه‌ها، مهم‌ترین معیار، مدرک دانشگاهی یا سابقه کاری مرتبط می‌باشد.

آیا امکان اصلاح اطلاعات کاربری و مشاغل مورد درخواست برای داوطلبان وجود دارد؟

بله؛ شرکت کنندگان محترم تا قبل از زمان شروع آزمون فرصت ویرایش، به روز رسانی و حتی حذف اطلاعات خود و انصراف را خواهند داشت. در صورتی که داوطلب نسبت به ثبت انصراف خود اقدام نماید، پس از بررسی های لازم توسط دبیرخانه آزمون، مبلغ دریافتی عودت خواهد پذیرفت.

چه محدودیت‌هایی برای شرکت در این آزمون وجود دارد؟

به دلیل اینکه مهم‌ترین شاخص شرکت‌ها در جذب و استخدام افراد، مهارت و عملکرد فرد متقاضی می‌باشد و این ویژگی‌ها با نظارت این شرکت‌ها در مرحله حضوری سنجیده می‌شوند، محدودیت‌های رایج در سایر آزمون‌های استخدامی در این آزمون وجود ندارد. لذا تنها محدودیتی که برای داوطلبان در این آزمون مشخص گردیده است شرایط سنی بالای 18 سال مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

چه تضمینی برای رعایت عدالت در این آزمون وجود دارد؟

شرکت‌های خصوصی همواره به دنبال افزایش بهره‌وری و سود اقتصادی هستند و از آنجا که محدودیتی در جذب افراد آشنا و مدنظر خود ندارند (پارتی بازی)، طبیعی است آنان از این فرصت شناسایی و جذب افراد مستعد که برای آن هزینه‌نیز پرداخت می‌نمایند، نهایت استفاده را خواهند نمود.

آیا شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان ملزم به استخدام و جذب برگزیدگان می‌باشند؟

خیر؛ این آزمون هیچ تحمیل و اجباری بر کارفرمایان متقاضی نیروی انسانی ندارد و کارفرمایان متقاضی با پرداخت هزینه‌ در قالب حامی این رویداد، در برگزاری مرحله دوم آزمون (مصاحبه حضوری) را مشارکت می‌نمایند.

آیا یک موسسه خصوصی توانایی برگزاری این آزمون را دارد؟

موسسه میزان گستران شریف با تکیه بر انجام مجموعه رقابت‌های تخصصی فن‌آورد در طول سه سال با شرکت بیش از 20 هزار نفر توانایی خود را در برگزاری رویدادهای مشارکتی ملی و استانی اثبات نموده است. این مجموعه با برگزاری مسابقات فن‌آورد تا کنون چندین هزار نفر را با تمرکز بر اندازه‌گیری مهارت، مورد سنجش و ارزیابی تخصصی قرارداده و رتبه‌بندی نموده است. علاقه مندان جهت کسب اطلاع بیشتر از سوابق این مجموعه در سال‌های گذشته، می‌توانند به سایت فن‌آورد به نشانی www.fanavard.ir و یا www.aparat.com/fanavard.com مراجعه نمایند.

نقش دستگاه‌های حامی در برگزاری این رویداد چیست؟

نهاد‌ها و دستگاه‌های حامی این رویداد نقش حمایت معنوی از جمله نظارت عالی و سیاست‌گذاری‌های کلان دارند.

داوطلبان چگونه پیگیر وضعیت خود در آزمون بوده و سوالات خود را مطرح نمایند.

داوطلبان می‌توانند جهت ارتباط با دبیرخانه و پیگیری وضعیت خود و یا طرح سوال از سه طریق اقدام نمایند:
- مراجعه به سایت www.inre.ir و طراح مسئله و سوال خود از طریق سامانه پرسش و پاسخ
- ارسال ایمیل به آدرس info@inre.ir
- تماس با دبیرخانه به شماره 02135095500

درصورتی که داوطلب در آزمون مورد پذیرش و انتخاب کارفرمای متقاضی نیروی انسانی قرار نگرفت چه می‌شود؟

آزمون تمام تلاش خود را جهت بالا بردن هرچه بیشتر ظرفیت جذب برای متقاضیان خواهد نمود. لذا در صورت عدم کسب نمره قبولی در مرحله حضوری، کاستی‌های دانشی و مهارتی تخصصی و عمومی فرد توسط راهنمای شغلی به متقاضی اعلام می‌گردد. داوطلب می‌تواند از ظرفیت‌های موجود کشور نظیر دوره‌های فنی و حرفه‌ای جهت افزایش میزان مهارت‌های خود برای فرصت‌های پس از آزمون استفاده نماید.

چه تفاوت‌هایی بین این آزمون و سایر فرآیند‌های سنتی وجود دارد؟

از مزایای این آزمون می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
- تمرکز بر مهارت سنجی و ارزیابی تخصص‌های فرد
- توجه به نیاز‌های واقعی احصاء شده از شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان
- تمرکز بر معیارهای شخصیتی داوطلب و پیشنهاد موقعیت مناسب به وی
- ارائه راهنمای شغلی به تمامی داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون
- عدم نیاز به پرداخت هزینه مازاد تحت عناوین مختلف نظیر فیش مصاحبه حضوری، هزینه معرفی و ...
- ارزیابی و رتبه‌بندی تخصصی

افراد چه زمانی به شرکت ها معرفی می شوند؟

با توجه به تعداد بسیار زیاد درخواست شرکت های متقاضی نیروی کار، این آزمون با توجه به رتبه بندی افراد، آنها را در مشاغلی که رتبه برتر داشته اند معرفی خواهد نمود. این فرایند از ابتدای فروردین ماه سال 97 آغاز گردیده و تا پایان شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

چه شرکتهایی مخاطب آزمون بوده و درخواست نیروی انسانی داشته اند؟

با در نظر داشتن این مهم که ابعاد برگزاری این آزمون در سطح ملی و با گستردگی کشوری بوده است، اقبال شرکت های خصوصی و دانش بنیان به آن چشمگیر بوده و تا کنون درخواست های بسیار زیادی به دبیرخانه این آزمون واصل گردیده است. امید است تا با توجه به نتایج حاصله از آزمون اینترنتی و حضوری، بتوان به کلیه درخواست های موجود شرکت ها و مجموعه های متقاضی نیروی انسانی متخصص پاسخ متناسب داد و افراد واجد شرایط را به شرکتها معرفی نمود.

پایگاه اطلاع رسانی آزمون استخدام شرکتهای خصوصی و دانش بنیان