آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اطلاعیه
اطلاعیه شماره 5: اطلاعیه دبیرخانه آزمون در خصوص منابع و مفاد چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی

به استحضار کلیه داوطلبان چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی می‌رساند در آزمون استخدام بخش خصوصی منبعی از طرف دبیرخانه آزمون معرفی نمی‌شود و صرفا مفاد آزمون که متشکل از شایستگی‌های شغلی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام، می‌باشد به داوطلبان اعلام گردیده است.

لازم به ذکر است در دفترچه راهنمای چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی، مفاد آزمون هر دسته شغلی به تفکیک قابل مشاهده می‌باشد.

از آنجایی که آزمون استخدام بخش خصوصی مبتنی بر شایستگی‌ها و مهارت‌های شغلی است، سوالات در سه سطح تقسیم شده است که شامل سوالات دانشی، سوالات مهارتی و سوالات عمومی می‌باشد که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم:
 سوالات دانشی بر مبنای منابع رسمی که در آزمون‌های جاری که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود، تعیین و طراحی شده است لذا در این دسته‌های شغلی داوطلبان می‌توانند به دروس اصلی مشاغل مورد انتخاب خود مراجعه نمایند.

سوالات مهارتی و نرم افزاری، خواندنی و حفظ کردنی نیستند و قرار است میزان تسلط داوطلب به آن مهارت را بسنجد. لذا منبعی برای آن وجود ندارد و مبتنی بر آشنایی و شناخت داوطلب در آن حوزه بوده و ملاک ارزیابی دبیرخانه قرار می‌گیرد.

«مهارت محوری» و «شایسته سالاری» از اصلی‌ترین شاخصه‌های استخدام در بخش خصوصی است به همین دلیل شایستگی‌های داوطلبان در زمینه‌های کاری سنجیده شده و طبیعی است برای سنجش این شایستگی‌ها که مبتنی بر توانمندی، تجربه کاری و آشنایی داوطلب می‌باشد، منبعی اعلام نخواهد شد.

همچنین در چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی سه نوع شایستگی شغل وجود دارد که هر شایستگی به شرح زیر است:

شایستگی‌های الزامی: حداقل شایستگی‌هایی است که داوطلب برای شغلی که انتخاب کرده است باید آزمون دهد و توانمندی داشته باشد. 

شایستگی‌های انتخابی: علاوه بر شایستگی‌های لازم داوطلبان تلاش می‌کنند در این شایستگی‌ها توانمندی‌های خودشان را اثبات کنند.

شایستگی‌های عمومی: شایستگی‌هایی که تقریبا در همه دسته‌های شغلی وجود دارند و توسط داوطلب، قابلیت انتخاب دارند.

در طراحی سوالات سعی شده با همکاری سازمان‌ها، شرکت‌ها و متخصصان هر حوزه سوالات ارزیابی توانایی فرد در هر شایستگی شغلی ملاحظه گردد.

برای اطلاع از مفاد آزمون استخدام بخش خصوصی می‌توانید دفترچه راهنما آزمون استخدام بخش خصوصی را دریافت کنید.

همچنین در ادامه چند نمونه سوال جهت آشنایی با این مواد از آزمون قرار می‌دهیم.تاریخ انتشار :1399/5/6 - 14:58لینک