آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


خبر
راهکارهایی برای آن‌که در عصر کرونا بیکار نمانیم!

ویروس کرونا و شیوع گسترده آن  موجی جدید از بیکاری را به همراه آورده است. کسانی که تا دیروز در کسب‌وکارهای خود مشغول بودند به دلیل رکود ایجاد شده، شغل‌های خود را از دست داده‌اند و بسیاری از شاغلان نیز خانه‌نشین شد‌ه‌اند. بر اساس آمار منتشر شده تاکنون بیش از 22 میلیون آمریکایی بخاطر کرونا شغل‌شان را از دست داده‌اند و این روند در هفته‌های آینده ممکن است روند افزایشی داشته باشد.

در ایران نیز وضعیت کمابیش مشابه است. تعداد درخواست کنندگان استفاده از بیمه بیکاری به صورت جدی افزایش داشته‌ و کسانی هم که قبل از شیوع کرونا به دنبال کار بودند، حالا بخاطر افزایش تعداد بیکاران رقابت سخت‌تری برای پیدا کردن شغل مورد علاقه‌شان در پیش دارند.

 در ادامه این مطلب قصد داریم به چند راه‌حل مناسب برای غلبه بر این چالش اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

      ۱با کارفرمای قبلی خودتان در ارتباط بمانید

شاید برای کسانی که به علت همه‌گیر شدن ویروس COVID-19 شغل خود را از دست داده‌اند، بازگشت به همان موقعیت شغلی بهترین خبر باشد. روی مثبت ماجرا موقتی بودن این دوران است. با بازگشت فعالیت‌های اقتصادی به حالت عادی، احتمالا بسیاری از مشاغل احیا خواهند شد و طبیعتا کارفرمایان هم از بازگشت نیروهای باسابقه خود استقبال خواهند کرد.

      ۲تفکر کوتاه مدت و خلاقیت

ویروس کرونا ابتدا روی مشاغل خدماتی و کارگری اثر گذاشت اما در حال حاضر شاهد اثرات کمرنگی از آن روی صنایع مختلف هستیم که خودش را با تعدیل نیرو نشان می‌دهد. در این بازه بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به 30، 60 و 90 روز آینده شغلی‌تان فکر کنید.

در این زمان کسی شما را به خاطر کار کردن خارج از حوزه تحصیلی یا ایده‌آل‌هایتان سرزنش نمی‌کند. پس خودتان هم انکار کردن را کنار بگذارید. زمانی که بحران بازار پایان یافت می‌توانید مسیر شغلی مناسب‌تری را امتحان کنید. از این فرصت برای بازبینی مشاغلی استفاده کنید که در گذشته آن‌ها را رد می‌کردید. پس اقدامات زیر را در اولویت قرار دهید:

  • مهارت‌های برتر خودتان را لیست کنید و دنبال شغل‌هایی بگردید که به این مهارت‌ها نیاز دارند.
  • برای مشاغلی که مکان کارجو اهمیتی ندارد و به صورت غیرحضوری است درخواست بدهید.
  • فکر کنید چطور می‌توانید از مهارت‌هایتان به صورت عملی در کار کمک بگیرید. آیا سرگرمی یا استعدادی دارید که بتواند به یک کسب و کار کوتاه مدت تبدیل شود؟ می‌توانید دروس انفرادی یا مشاوره آنلاین ارائه دهید؟ ایجاد یک دوره آنلاین چطور؟
  • به دنبال شرکت‌هایی بگردید که به دنبال نیرو کار در شهرهای مختلف هستند. این یک روش عالی برای پیدا کردن کار در دوران کرونا است.
  • همچنین در خبرنامه‌ها و سایت‌های استخدامی عضو شوید. به این ترتیب آگهی های مرتبط برایتان ارسال می‌شوند و زمان کمتری را برای جستجو صرف می‌کنید.

      ۳. رزومه‌تان را تقویت کنید

نوشتن یک رزومه کاری ترکیبی از هنر و علم است. برای برجسته کردن ویژگی‌های فردی و توانایی‌هایتان باید نحوه نگارش رزومه حرفه‌ای را یاد بگیرید. تنها چنین رزومه‌هایی در ذهن مدیران بخش استخدامی باقی می‌مانند. زمانی هم که می‌خواهید برای شغلی خارج از تخصص اصلی یا تحصیلات‌تان رزومه ارسال کنید. ابتدا توضیحات آگهی را به خوبی بخوانید و سپس رزومه‌تان را متناسب با نیازهای آن شغل بروزرسانی و اصلاح کنید.

      ۴خودتان را برای یک مصاحبه مجازی آماده کنید

با وجود طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در دوران کرونا؛ احتمالا بسیاری از مشاغل  از تکنیک راه دور و آنلاین برای استخدام نیروهای جدید استفاده می‌کنند. در زمان مصاحبه مجازی خودتان را مانند یک مصاحبه واقعی آماده کنید. اگر مصاحبه به شکل ویدئو کنفرانس یا از طریق اسکایپ است حتما لباسی رسمی و مناسب بپوشید. سعی کنید لحن‌تان مشتاقانه و قاطع باشد. همچنین برای مصاحبه تلفنی یا تصویری محلی را انتخاب کنید که ساکت و آرام باشد. فراموش نکنید که قبل از هر کاری به کار کردن با آن بستر ارتباط مجازی و امکانات آن  مسلط شوید و از کیفیت مناسب صدا و تصویرتان اطمینان حاصل کنید.

      ۵تهدید را به فرصت تبدیل کنید!

خیلی از ما همیشه از نداشتن فرصت کافی برای توسعه مهارت‌های فردی‌ گله داشته‌ایم. واقعیت این است که فشار کار تمام وقت و خستگی ناشی از آن همیشه توجیه لازم برای این گلایه را به دست داده است. اگراز این دسته هستید شما در پنجره فرصت کم‌نظیری قرار دارید! بسیاری از پلتفرم‌های آموزش آن‌لاین در این ایام کرونایی تخفیف‌ها و پیشنهادهای خوبی ارائه می‌دهند. همین حالا دست‌به‌کار شوید و با یادگیری یک مهارت کاربردی و متناسب، خود را برای آینده آماده کنید.

تاریخ انتشار :1399/4/18 - 21:31لینک