آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


خبر
7 نکته بسیار مهم که پیش از مصاحبه شغلی باید رعایت کنید

در روزها و هفته‌های گذشته، روند معرفی داوطلبان آزمون استخدام بخش خصوصی به شرکت‌ها و کارفرمایان با قدرت و دقت ادامه پیدا کرده‌است. هرچند که مصاحبه استخدامی بر عهده مدیران و نمایندگان شرکت‌ها است و آزمون نقشی در پذیرش افراد در فرایندهای جذب درون سازمانی ندارد، اما به نظر می‌رسد رعایت برخی نکات از سوی کارجویان می تواند در افزایش احتمال استخدام آن‌ها موثر باشد. در این نوشتار به نکاتی برای آماده‌سازی پیش از مصاحبه اشاره شده است. تلاش می‌کنیم در شماره آینده خبرنامه به نکات مهم در خصوص حضور در جلسه مصاحبه بپردازیم.

  برای بسیاری از افراد حضور در یک جلسه مصاحبه شغلی سخت‌ترین کار دنیا است! ناشناخته بودن محیط و فرد مصاحبه کننده، ناآگاهی در مورد سازمانی که به آن دعوت شده‌ایم و نداشتن تسلط در بروز توانایی‌ها و مهارت‌ها، می‌تواند در روز مصاحبه از ما یک گزینه ضعیف بسازد و سازمان دعوت کننده را از دعوت خود پشیمان کند! حالا که با تکیه بر توانایی‌ها و مهارت‌های ارزشمندتان و با داشتن رزومه مناسب به یک مصاحبه شغلی دعوت شده‌اید، ضمن رعایت این هفت نکته کلیدی، با تمام توان برای این مرحله مهم از فرایند استخدام آماده شوید. 

اما قبل از هر چیز بد نیست به این موضوع بپردازیم که هدف شرکت‌ها از انجام مصاحبه شغلی چیست؟ استخدام کنندگان معمولا برای هر موقعیت شغلی باز، تعداد زیادی رزومه دریافت می‌کنند. از این تعداد، گروه اندکی موفق به جلب نظر مدیران و کارشناسان منابع انسانی می‌شوند. این در حالی است که اطلاعات درج شده در رزومه افراد، تمامی ویژگی‌ها و توان‌مندی ایشان را بازگو نمی‌کند و از طرفی معیار دقیقی برای مقایسه بین داوطلبان را به دست نمی‌دهد. از سوی دیگر داوطلبان نیز مایلند اطلاعات کامل‌تری نسبت به شغل مورد تقاضا، سازمان آگهی‌دهنده و شرایط کار کردن در آن به دست آورند. بنابراین ضروری است تا با انجام یک مصاحبه شغلی، دو طرف شناخت بهتر و عمیق‌تری از یکدیگر پیدا کنند. 

به عنوان یک کاندیدا برای تصدی یک موقعیت شغلی مشخص، لازم است پیش از ورود به فرایند مصاحبه، خود را به بهترین نحو برای یک جلسه تاثیرگذار و موفق آماده کنید.

آمادگی‌های پیش از مصاحبه:

 1. همراه داشتن یک نسخه از رزومه ارسال شده: حتما یک نسخه چاپ شده از رزومه‌ای را که برای آن شرکت ارسال کرده‌اید، به همراه داشته‌باشید. این به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز و پیش از شروع جلسه مصاحبه نگاهی به آن بیندازید. به علاوه اگر حین مصاحبه فردی از گروه مصاحبه کننده به هر دلیلی نسخه چاپی رزومه شما را در اختیار نداشت، با ارائه آن تصویر مثبتی از تسلط خود به امور نشان خواهید داد.
 2. از سازمان شناخت کافی کسب کنید: اگر دوست دارید روی شخصیت حرفه‌ای خود تاکید کنید، پیش از حضور در جلسه مصاحبه اطلاعات کافی درباره سازمان، زمینه فعالیت، مشتریان کلیدی، بازار و تاریخچه آن بدست آورید. با این کار ضمن بالا بردن اعتماد به نفس، توانایی خود را در اداره و کنترل جلسه مصاحبه و مصاحبه کنندگان افزایش می‌دهید.
 3. آشنایی با شرح شغل مورد نظر: به متن آگهی شغلی توجه کنید، در اینترنت و وب‌سایت‌هایی مانند www.onetonline.org نیازمندی‌ها و توانایی‌های موقعیت شغلی مورد نظر را به دقت بررسی کنید. متناسب با آن فهرستی از توانایی‌ها، سوالات و ابهامات خود را تهیه کنید. با تسلط و آمادگی ذهنی کامل در جلسه مصاحبه قدم بگذارید.  
 4. توانایی‌ها و ارزش‌های پیشنهادی خود را مکتوب کنید:طی نمودن مراحل فوق به شما کمک می‌کند تا به صراحت ارزش پیشنهادی ویژه خود را برای سازمان بیان کرده و در جلسه مصاحبه روی آن تمرکز کنید. تلاش کنید با جملاتی کوتاه اما واضح به مصاحبه کننده بگویید که چه تاثیر مشخصی در سازمان خواهید گذاشت. جملات زیر را به عنوان نمونه مطالعه کنید:
  • من می‌توانم با بهینه سازی سامانه مرکز تماس شرکت شما، هزینه‌های عملیاتی این واحد را بین 10 تا 20 درصد کاهش دهم.
  • با توجه به اینکه شرکت شما در حال توسعه بازارهای بین‌المللی است، من قادر خواهم بود تا استراتژی بازاریابی بین‌المللی را برای شرکت شما تدوین کنم و مسئولیت پیاده‌سازی آن را نیز بر عهده بگیرم.

 5. اطلاعاتی درباره فرد مصاحبه‌کننده بدست آورید: زمانی که از طرف سازمان برای تنظیم وقت مصاحبه با شما تماس می‌گیرند، خوب است بپرسید که قرار است با چه کسی مصاحبه داشته باشید. با شناخت از فرد مصاحبه‌کننده و بیان ظریف و زیرکانه آن در جلسه مصاحبه، علاوه بر کاهش سطح استرس‌ و افزایش توانایی در مدیریت مصاحبه، به گزینه جذاب‌تری برای انتخاب کنندگان بدل خواهید شد. 
 6. خود را برای سوالات رایج و روتین آماده کنید:هیچ مصاحبه‌کننده‌ای از کسی که برای ابتدایی‌ترین مسائل و پرسش‌ها پاسخ مشخص و دقیقی ندارد خوشش نخواهد آمد. به این سوالات نگاه کنید: 
  • کمی بیشتر درباره خودتان توضیح دهید!
  • اهداف بلند مدت خود را توضیح دهید.
  • به چند مورد از مهم‌ترین دستاوردهای زندگی خود اشاره کنید.
  •  نقاط قوت شما چیست؟
  • چند نقطه ضعف شخصیت حرفه‌ای خود را بیان کنید.
  • به نظر خودتان مهم‌ترین تاثیرگذاری شما در محیط کار چه می‌تواند باشد؟
  • درباره سطح دانش و مهارت خود در زمینه تخصصی در چند جمله توضیح دهید.
  • چرا کار قبلی خود را ترک کردید؟
  • کمی درباره آخرین کتابی که خوانده‌اید توضیح دهید.
   • این پرسش‌ها بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسند اما نکته عجیب آن است که بسیاری از کارجویان پاسخ مناسب و قانع‌کننده‌ای برای آنها ندارند! لطفا شما اینطور نباشید.
 7. قبل از مصاحبه استراحت و تغذیه مناسب داشته باشید: شب پیش از مصاحبه زیاد بیدار نمانید تا روز خود را سرحال و شاداب آغاز کنید. صبحانه کامل همیشه مهم است. این قانون در روز مصاحبه اهمیتی دو‌چندان پیدا می‌کند اما از خوردن غذاهای چرب مثل کله‌پاچه و سوسیس تخم‌مرغ فقط برای همین یک روز چشم‌پوشی کنید. چربی زیاد باعث رخوت، تشنگی و خشکی دهان می‌شود. به این ممنوعیت شکلات و قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را هم اضافه کنید. شاید فرایند مصاحبه کمی بیشتر از پیش‌بینی شما طول کشید و مصرف این محرک‌ها ممکن است شما را بی‌قرار و کم حوصله کند!

تاریخ انتشار :1399/2/25 - 11:42لینک