آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/10/4
قدرت شگفت‌انگیز آزمون MBTI در استخدام را دست کم نگیرید


هنگام استخدام و جذب نیروی جدید، معمولا مهارت‌ها، توانایی‌ها و شایستگی‌های شغلی در صدر لیست معیارهای مدیران منابع انسانی قرار دارند. این عوامل برای زمان‌هایی که مدیران می‌خواهند یک دید کلی و فنی نسبت به معرفی شدگان آزمون استخدام بخش خصوصی به دست آورند، عالی است؛ مانند، پیش‌بینی اینکه یک داوطلب از لحاظ فنی چقدر توانایی دارد؟ یا اینکه، آیا مهارت‌های فرد معرفی شده به اندازه‌ای است که بتواند کار را به گونه‌ای پیش ببرد که به تحقق اهداف سازمان کمک کند؟


اما نتایج آزمون این شایستگی‌های شغلی، مدیران را در شناخت شخصیت داوطلبان چندان کمک نمی‌کند، زیرا این توانمندی‌ها به مدیران نمی‌گویند فرد معرفی‌شده چقدر با فرهنگ محیط کار هماهنگ است، یا این فرد چقدر به انجام کارهای تیمی علاقه‌مند است، آیا کار در محیط‌های استارتاپی را دوست دارد یا سازمان‌های بزرگتر با رسمیت بیشتر را ترجیح می‌دهد.

اگر می‌خواهید در زمینه کاری خود و شرکتی که مشغول به کار خواهید شد، فردی تاثیرگذار و موفق باشید، اشتباه است که اهمیت فرهنگ سازمان را نادیده بگیرید.


عدم تطابق بین فرهنگ شرکت و شخصیت شما، می‌تواند به کاهش بهره‌وری، تحت تاثیر قرار گرفتن روابط کاری با مدیران و همکاران، تضعیف عملکرد تیمی و فردی، و در نهایت قطع همکاری با سازمان منجر شود.

علاوه بر تاثیر منفی که این عدم شناخت بر روی خودتان می‌گذارد، برای شرکت نیز هزینه‌های زیادی به دنبال دارد. به همین دلیل، بسیاری از شرکت‌ها قبل از جذب نیرو با تست‌های شخصیت شناسی متقاضیان استخدام را از نظر روانشناختی می‌سنجند.


نتایج تست‌های شخصیت‌شناسی برای شرکت‌ها و داوطلبان چه مزایایی دارد؟

با وجود اختلافات زیادی که به خاطر تفاوت‌های فرهنگی و شخصیتی وجود دارد، اصلا جای تعجب ندارد که بسیاری از کارفرمایان قبل از تماس با داوطلب معرفی شده توسط آزمون استخدام بخش خصوصی، به دنبال راه‌هایی برای اطمینان از این باشند که متقاضی کار مکمل و تقویت‌کننده فرهنگ حاکم بر شرکت است.


استفاده از تست‌های شخصیت‌شناسی در فرآیندهای استخدام و جذب نیروی انسانی یکی از روش‌های متداول بسیاری از شرکت‌ها برای شناخت متقاضیان کار است. در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی نیز برای دستیابی داوطلبان به شناختی عمیق نسبت به خود در ابعاد روانشناختی و کاری، و همچنین شناخت بیشتر داوطلبان توسط شرکت، از آزمون‌های شخصیت شناسی MBTI، آزمون DISC، آزمون علاقه‌مندی‌های شغلی (My Next Move)، آزمون NEO و آزمون هوش هیجانی (Bar-On) استفاده شده است.


انجام آزمون‌های شخصیت‌شناسی مزایای بسیاری برای شرکت‌ها و متخصصان دارد. در ادامه برخی از مزیت‌های آزمون MBTI را بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم شما هم با انجام آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) خودتان را از نظر روانشناختی به بهترین شکل ممکن به شرکت معرفی کنید.


مزایا و کاربردهای تست شخصیت‌شناسی MBTI

  • بهبود مهارت‌های ارتباطی
  • ایجاد روابط پایدار و منسجم
  • شناسایی نقاط قوت منحصر به فرد و توسعه آنها
  • شناسایی نقاط ضعف و رفع آنها
  • تدوین برنامه‌های توسعه شخصی
  • پرهیز از درگیری و رفع کدورت‌ها
  • راهنمایی جهت انتخاب شغل مناسب


برای انجام آزمون شخصیت شناسی مایرز-بریگز (MBTI) کلیک کنید.


چرا باید تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز (MBTI) را انجام بدهیم؟

وظیفه هر مدیر منابع انسانی جذب و استخدام کارآمدترین و مناسب‌ترین متخصصان است؛ چرا که نیروی کار اصلی‌ترین سرمایه هر شرکت و سازمانی است. انتخاب متقاضی کار که توانایی‌ها و مهارت‌هایش در راستای اهداف شرکت و متناسب با جایگاه شغلی باشد و همچنین رفتارش مکمل فرهنگ موجود در شرکت باشد، به میزان قابل توجهی هزینه‌های ناشی از توسعه و آموزش کارکنان را کاهش می‌دهد.


با رقابت شدید در بازار کار و علاوه بر آن، رقابتی که سازمان‌ها و شرکت‌ها با یکدیگر بر سر رشد و بقا دارند، استفاده از حداکثر کارایی کارکنان و شناخت نقاط قوت و ضعف آنها قبل از استخدام نیازی ضروری است. بنابراین، مدیران استخدام برای این شناخت از آزمون تیپ‌شناسی MBTI استفاده می‌کنند تا از این طریق به شرکت کمک قابل توجهی کرده باشند و هزینه‌های واحد منابع انسانی را کاهش دهند.


شما با انجام آزمون MBTI اطلاعات ارزشمندی از خودتان به شرکت می‌دهید؛ اطلاعاتی از جمله اینکه که فردی درونگرا هستید یا برونگرا؟ چگونه اطلاعات را جمع آوری می‌کنید؟ برای به دست آوردن اطلاعات به بیرون از خود رجوع می‌کنید؟ اطلاعات را چگونه تفسیر می‌کنید؟ تصمیم‌گیری‌های شما چگونه خواهد بود؟ محیط‌های کاری منعطف را دوست دارید یا محیطی ساختاریافته را ترجیح می‌دهید؟


اگر فردی درونگرا باشید قطعا فعالیت در محیط‌هایی که به قدرت خلاقیت شما بها می‌دهند بسیار جذاب‌تر خواهد بود؛ یا مشاغلی همچون مشاوره، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و فعالیت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات با روحیات شما بیشتر تناسب خواهند داشت.


برای اینکه متوجه شوید کدام مشاغل همخوانی بیشتری با روحیات شما دارند و همچنین برای اینکه شناخت بیشتری نسبت به علاقه‌مندی‌ها و شخصیتتان به دست آورید، لازم است برخی از تست‌های شخصیت را انجام دهید.


نتایج آزمون MBTI و تحلیلی که توسط آزمون استخدام بخش خصوصی به شما ارائه می‌شود، کمک خواهد کرد تا با شناخت خود روابط آسان‌تری برقرار کنید و تنش و تعارض را در محیط‌های کاری و روابط اجتماعی خود کاهش دهید.


امیدواریم این نوشته برای شما مفید بوده باشد، برای مطالعه مطالب بیشتر به بخش مقالات آزمون استخدام بخش خصوصی مراجعه کنید.

تاریخ انتشار :1398/10/4 - 13:55لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
آخرین مهلت دریافت کارنامه راهنمای شغلی اعلام شد
1399/3/12مشاهده
7 نکته بسیار مهم که پیش از مصاحبه شغلی باید رعایت کنید
1399/2/24مشاهده
نخستین خبرنامه آزمون استخدام بخش خصوصی منتشر شد
1399/2/22مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما و داوطلب از هم است
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما ...مشاهده
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و رزومه تحصیلی را می‌دهد
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و ...مشاهده
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که فقط به تهران محدود نیست
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیشرکت فناورکاریابیفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالآزمون استخداممصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیاناعلام نتایج