آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/9/23
درج سوابق تحصیلی در رزومه کاری چه کمکی به استخدامتان می‌کند؟


بخش سوابق تحصیلی در رزومه کاری یکی از چند بخش اصلی است که مورد توجه شرکت‌ها قرار می‌گیرد و مدیران هنگام مطالعه رزومه به دنبال آن می‌گردند. اطلاعات تحصیلی به مدیران این امکان را می‌دهد که با علاقه‌مندی‌ها و مهارت‌های شما بیشتر آشنا شوند و شما را برای مشاغلی انتخاب کنند که بیشترین تناسب را با شغل موردنظر داشته باشید.

تمرکز آزمون استخدام بخش خصوصی بر مهارت‌ها و شایستگی‌های شغلی متخصصان است، اما این تمرکز به معنای چشم‌پوشی از سوابق تحصیلی آنها نیست؛ زیرا سوابق تحصیلی همچنان اطلاعات مفیدی را درباره علاقه‌مندی‌ها و بخشی از مهارت‌های متخصصان به شرکت نشان می‌دهد. به ویژه اگر تحصیلاتتان در زمینه شغل موردنظر و مورد نیاز آن باشد، یک قدم برای دعوت به مصاحبه نزدیک‌تر می‌شوید.

ممکن است با مطالعه پاراگراف فوق کمی نگران شده باشید، اما اگر تحصیلات مرتبط با شغل موردنظر یا حتی اگر تحصیلات دانشگاهی ندارید، جای نگرانی وجود ندارد. سوابق تحصیلی فقط یک بخش از روزمه کاری شما را تشکیل می‌دهد، به راحتی می‌توانید با تکمیل قسمت‌های دیگر رزومه، نظیر سوابق شغلی، دوره‌های تخصصی، افتخارات و انجام آزمون‌های شخصیت‌شناسی، کمبودهای بخش سوابق تحصیلی را جبران کنید.

آزمون استخدام که به صورت اینترنتی و بر اساس شایستگی‌های شغلی برگزار شد، اصلی‌ترین معیاری است که مهارت شما را می‌سنجد و توانایی‌هایتان را به شرکت‌ها اثبات می‌کند. اگر آزمون خوبی را پشت سر گذاشته باشید که نمایندگان شرکت‌ها را مجاب به انتخاب برای مصاحبه حضوری کرده باشید، می‌توان گفت دستیابی به شغل موردنظر برایتان آسان‌تر خواهد بود و جزو گزینه‌های انتخابی شرکت جهت بررسی برای موقعیت شغلی خواهید بود.

اگر سوابق تحصیلی قابل قبولی ندارید، نتیجه مطلوب آزمون اینترنتی تا اندازه زیادی کمبود مدرک را جبران خواهد کرد. از آنجایی که آزمون بر اساس مهارت‌ها و شایستگی‌های شغلی برگزار شده است، نداشتن مدرک تحصیلی نشان دهنده عدم توانایی و مهارت شما نیست. اتفاقا بالعکس، کسب نتیجه مطلوب از این آزمون، نشان می‌دهد که فرد دارای مهارت و توانایی لازم برای ورود به بازار کار است.

در اولین مقاله از سلسله مقالات تکمیل رزومه کاری به بخش سوابق تحصیلی می‌پردازیم و در مقالات بعدی ضرورت و نحوه تکمیل سایر بخش‌ها را شرح می‌دهیم.

تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا به شما بگوییم بخش سوابق تحصیلی را چگونه تکمیل کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.


شرکت‌ها در قسمت سوابق تحصیلی در رزومه کاری به دنبال چه چیزی هستند؟

هر صاحب کسب‌وکاری در بخش سوابق تحصیلی رزومه کاری به دنبال چیزهای مختلفی می‌گردد و آنچه در جستجوی آن است به شرایط کار بستگی دارد. اگر متقاضی کار در سطوح پایین سازمانی هستید، ممکن است مدیر استخدام بخواهد ببیند شما مدرک دیپلم دارید یا دارای مدرک دانشگاهی هستید.

اگر یک شرکت به دنبال مدیر بخش باشد، ممکن است به شخصی با تحصیلات MBA برای آموزش‌های مدیریتی و شغلی نیاز داشته باشد؛ به همین دلیل برای انتخاب متناسب به بخش سوابق تحصیلی نیز مراجعه می‌کند تا فرد موردنظر را پیدا کند.

الزامات تحصیلی یک شغل در اغلب موارد تحت عنوان مدارک تحصیلی یا الزامات شغلی در بخش توضیحات شغل درج می‌شوند که در آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌ها هنگام انتخاب داوطلبانی که در آزمون شرکت‌کرده‌اند این موارد را به دقت بررسی و موقیعت شغلی خود را با پیشینه تحصیلی داوطلبان تطبیق می‌دهند.

از آنجایی که آزمون استخدام بخش خصوصی بر توانمندی‌ها، مهارت‌ها و شایستگی‌های شغلی تمرکز دارد و رقابت داوطلبان نیز بر اساس همین معیار است، سوابق تحصیلی معیار اصلی سنجش نیست اما تکمیل آن، در زمان معرفی متخصصان به شرکت‌ها بسیار کمک‌کننده خواهد بود و نظر مدیران منابع انسانی را جلب خواهد کرد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر سوابق تحصیلی در استخدام و اهمیت آن توصیه می‌کنیم حتما مقاله «اهمیت سوابق تحصیلی» مراجعه کنید.)

طبق تجربیات مختلف و دستیابی به نقطه نظرات مدیران منابع انسانی شرکت‌های بخش خصوصی و دانش بنیان، و همچنین شرایط تحصیلی، شغلی و مهارتی شرکت‌کنندگان آزمون، رزومه استانداردی طراحی شده و زمان معرفی متخصصان به شرکت‌ها از آن استفاده می‌شود. به همین دلیل دیگر نیازی نیست شما ترتیب قسمت‌های مختلف رزومه را تعیین کنید.

به عنوان نکته به یاد داشته باشید که در رزومه تمام اطلاعات خود را با صداقت کامل و به طور صحیح وارد کنید؛ زیرا علاوه بر بررسی صحت اطلاعات توسط تیم آزمون، ممکن است قبل از دعوت به مصاحبه، صحت اطلاعات وارد شده توسط شرکت بررسی شود و اگر تفاوتی میان اطلاعات واقعی با آنچه در رزومه ثبت شده است، وجود داشته باشد، می‌تواند دستیابی به شغل موردنظر را برایتان غیرممکن سازد.


سوابق تحصیلی در رزومه کاری شامل چه اطلاعاتی است؟

بخش سوابق تحصیلی در رزومه شغلی شامل اطلاعات و مدارک تحصیلی دوران مدرسه و دانشگاه است. آزمون استخدام بخش خصوصی با  استفاده از نظرات شرکت‌ها اقدام به یکسان‌سازی و استانداردسازی رزومه‌های شغلی کرده است و اطلاعات اصلی موردنیاز شرکت‌ها را در بخش سوابق تحصیلی گنجانده است.

اطلاعاتی که مدیران در این بخش به دنبال آن هستند، عبارتند از:

  • مقطع تحصیلی
  • رشته تحصیلی و گرایش آن
  • نام مرکز آموزشی و نوع آن
  • استان و شهرستان محل زندگی
  • سال شروع تحصیل و اخذ مدرک
  • معدل

اگر در حال حاضر دانشجو هستید، می‌توانید گزینه «در حال تحصیل هستم» را فعال کنید.

به طور کلی، تمام معیارها از جمله آزمون اینترنتی، رزومه، تست‌های شخصیت‌شناسی و جلسه مصاحبه در پذیرش شما توسط شرکت نقش دارند. هر کدام به اندازه‌ای بر نظر کارشناسان جذب شرکت‌ها تاثیر می‌گذارند.

به همین دلیل، اگر در هر کدام از این معیارها به خوبی عمل نکرده‌اید، تلاش کنید با تکمیل باقی موارد مسیر دستیابی به موقعیت شغلی دلخواهتان را هموار کنید.

برای اطلاع بیشتر در زمینه تاثیر تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام به مقاله «تست شخصیت شناسی شغلی» مراجعه کنید.

تاریخ انتشار :1398/9/23 - 12:56لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
آخرین مهلت دریافت کارنامه راهنمای شغلی اعلام شد
1399/3/12مشاهده
7 نکته بسیار مهم که پیش از مصاحبه شغلی باید رعایت کنید
1399/2/24مشاهده
نخستین خبرنامه آزمون استخدام بخش خصوصی منتشر شد
1399/2/22مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما و داوطلب از هم است
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما ...مشاهده
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و رزومه تحصیلی را می‌دهد
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و ...مشاهده
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که فقط به تهران محدود نیست
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیشرکت فناورکاریابیفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالآزمون استخداممصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیاناعلام نتایج