آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/8/11
چگونه در حساب کاربریمان شایستگی‌های شغلی را انتخاب کنیم؟ + آموزش تصویری


افزایش سرعت تغییرات تکنولوژی، افزایش نیروی کار و رقابت شدید در بازار کار، باعث شده سازمان‌ها در انتخاب نیروی کار حساس‌تر شوند و بهره‌وری نیروی انسانی از اولویت بالاتری برخوردار شود. به همین دلیل شرکت‌ها از نیروی انسانی خود انتظار دارند نقش مثبت‌تر و موثرتری در تولیدات، خدمات و افزایش بهره‌وری سازمان ایفا کنند. دقیقا چیزی که باعث شده شایستگی شغلی کارکنان اهمیت پیدا کند.

بنابراین، در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی نیز، همانند سال‌های گذشته، انتخاب نیروی انسانی ماهر و متخصص بر اساس شایستگی‌های شغلی و مهارت‌های داوطلبان صورت می‌گیرد.

در این نوشته ابتدا با مفهوم «شایستگی شغلی» آشنا می‌شویم، سپس چگونگی نحوه انتخاب شایستگی شغلی در صفحه کاربری را تشریح می‌کنیم.

اگر شما هم می‌خواهید در رقابت شدید و تنگاتنگ بازارکار پیروز شوید، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.


تعریف شایستگی شغلی

منظور از «شایستگی‌های شغلی»، مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌های موردنیاز و مرتبط با هر یک از مشاغل است. هر شغلی برای اینکه به صورت مؤثر انجام شود به مجموعه‌ای از شایستگی‌های شغلی نیاز دارد و افرادی که در این موقعیت شغلی قرار می‌گیرند باید دارای این شایستگی‌ها باشند. طبق نظر متخصصان منابع انسانی، شایستگی شغلی در واقع همان ویژگی و مهارت برجسته فرد است که باعث عملکرد شغلی بهتر می‌شود.

در واقع این مشاغل، مجموعه‌ای از شایستگی‌ها را در بر می‌گیرند که اجباری‌اند و لازمه‌ی انجام موفقیت‌آمیز وظایف و مسئولیت‌های محوله هستند. البته این به معنای این نیست که افراد برای به دست آوردن شغل موردنظر فقط باید این شایستگی‌ها را داشته باشند. بلکه دارا بودن مهارت‌های دیگر نیز قطعا داوطلبان را در دستیابی به موقعیت شغلی موردنظر کمک می‌کند.


(تکمیل بخش سوابق تحصیلی و سوابق شغلی نیز، تاثیر شگرفی بر افزایش احتمال انتخاب شما توسط شرکت می‌گذارند. برای مطالعه بیشتر در خصوص اهمیت آن‌ها، به صفحه «تاثیر و اهمیت سوابق شغلی و سوابق تحصیلی در انتخاب کارجویان» مراجعه کنید.)


لیست شایستگی‌های شغلی در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی

گزینش و انتخاب متقاضیان کار در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی بر اساس شایستگی‌های شغلی است. شایستگی‌هایی که هر داوطلب انتخاب کرده است، در آزمون اینترنتی مورد آزمون قرار می‌گیرد.

در آزمون استخدام بخش خصوصی، شایستگی‌های شغلی در دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:


1- شایستگی‌های شغلی اجباری

این دسته به شایستگی‌های شغلی و مهارت‌های ضروری یک شغل اشاره دارند که برای داشتن حداقل عملکرد در یک شغل یا وظیفه، اجباری هستند. این دسته از شایستگی‌های شغلی، در صفحه کاربری داوطلبان با رنگ سبز مشخص شده‌اند   و قابل حذف نیستند.

پاسخگویی به سوالات شایستگی‌های اجباری در آزمون اینترنتی، برای دستیابی به شغل انتخابی داوطلب، اجباری هستند.


2- سایر شایستگی‌های شغلی 

سایر شایستگی‌های شغلی به دسته‌ای اشاره دارد که انتخابشان اختیاری است، اما انتخاب و پاسخگویی به آنها، احتمال پذیرش‌تان توسط شرکت را افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، در برخی موارد، اگر می‌خواهید به عنوان فردی دارای مهارت پذیرفته شوید، سایر شایستگی‌ها لازمه پذیرش هستند.

به عنوان مثال، در شغل برنامه‌نویسی پایتون شایستگی شغلی «پایتون» اجباری است، اما شایستگی‌های شغلی «Django» و «Flask» اختیاری هستند. اما داوطلب به جهت پذیرفته شدن در این شغل باید توانایی خود را در یکی از شایستگی‌های فوق به اثبات برساند؛ به همین دلیل لازم است به آنها توجه کافی را داشته باشید.

پس برای اینکه مسیر دستیابی به شغل دلخواهتان را هموار کنید و توسط شرکت انتخاب شوید باید در آزمون اینترنتی علاوه بر شایستگی‌های اجباری به سوالات برخی از سایر شایستگی‌های شغلی هم پاسخ دهید.

به منظور درک بهتر موارد بیان شده به تصویر و سپس مثال زیر توجه کنید:در دسته شغلی هنر، رسانه و آموزش، شایستگی‌های شغلی اجباری عبارتند از: مبانی هنرهای تجسمی، مهارت‌های تدریس و علوم ریاضی.

اما لازمه موفقیت در مشاغل این دسته شغلی، و در راستای آن دستیابی به شغل دلخواهتان و انتخاب شما توسط شرکت، داشتن مهارت‌ها و شایستگی‌های شغلی دیگری از جمله توانایی کار با فتوشاپ، این‌دیزاین، افترافکت و... است که از ابزارهای اصلی مورد نیاز در شغل انتخابی هستند و عدم انتخاب آن‌ها به جهت پاسخ‌دهی و اثبات مهارت‌های خود در آزمون اینترنتی، باعث می‌شود سایر داوطلبان که این موارد را انتخاب کرده‌اند از شما پیشی گرفته و احتمال پذیرششان توسط شرکت را افزایش دهند.

نکته: در صورتی که دارای شایستگی‌های شغلی دیگری هستید و در لیست نشان داده شده در صفحه کاربری‌تان نیستند، می‌توانید آنها را در قسمت «وارد کردن سایر شایستگی‌های شغلی» وارد کنید و کلید Enter را بزنید.(برای مشاهده‌ی مصاحبه نمایندگان شرکت‌ها در خصوص انتخاب متقاضیان آزمون استخدام بخش خصوصی بر اساس شایستگی‌های شغلی به صفحه «مصاحبه با مدیران شرکت‌ها» مراجعه کنید.)

تاریخ انتشار :1398/8/11 - 17:27لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
آخرین مهلت دریافت کارنامه راهنمای شغلی اعلام شد
1399/3/12مشاهده
7 نکته بسیار مهم که پیش از مصاحبه شغلی باید رعایت کنید
1399/2/24مشاهده
نخستین خبرنامه آزمون استخدام بخش خصوصی منتشر شد
1399/2/22مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما و داوطلب از هم است
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما ...مشاهده
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و رزومه تحصیلی را می‌دهد
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و ...مشاهده
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که فقط به تهران محدود نیست
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیشرکت فناورکاریابیفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالآزمون استخداممصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیاناعلام نتایج