آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


خبر
چرا باید بخش سوابق تحصیلی و شغلی را در صفحه کاربریمان تکمیل کنیم؟


مهارت‌ها و شایستگی‌های شغلی داوطلبان پایه و اساس سنجش آنها در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی است. اگرچه اصلی‌ترین معیار سنجش و انتخاب در این آزمون مهارت‌ها وتوانایی‌های فرد است، اما معیارهای دیگر مانند سوابق تحصیلی، سوابق شغلی و دوره‌های تخصصی نیز در بررسی رزومه شغلی بی‌تاثیر نیستند.

می‌دانستید که بیشتر مدیران منابع انسانی معمولا کمتر از یک دقیقه زمان برای بررسی رزومه‌های دریافتی می‌گذارند؟ طبق تحقیقات، از هر 5 مدیر HR که وظیفه بررسی رزومه‌های شغلی را دارند، 3 نفرشان زمانی کمتر از یک دقیقه را به مطالعه رزومه اختصاص می‌دهند. به همین دلیل نحوه نوشتن و تکمیل رزومه کاری اهمیت پیدا می‌کند.

زمانی که شرکت‌ها آگهی جذب نیرو می‌دهند با حجم انبوهی از رزومه‌ها مواجه می‌شوند، بنابراین طبیعی است که همه رزومه‌های دریافتی را بررسی، و به صورت کامل مطالعه نکنند، و فقط برای تعدادی از آنها زمان صرف کنند.

به‌نظرتان مدیران استخدام و شرکت‌های متقاضی نیرو در سومین آزمون استخدام بخش خصوصی بر اساس چه معیارهایی یک رزومه را کامل مطالعه و تعدادی از آنها را حذف می‌کنند؟

در این نوشته به ثبت و تکمیل اطلاعاتِ بخش سوابق می‌پردازیم و اهمیت ثبت سوابق تحصیلی، سوابق کاری و دوره‌های تخصصی را به همراه یکدیگر بررسی می‌کنیم.

با ساخت رزومه در سایت آزمون استخدام بخش خصوصی ما سعی کردیم مشکل را حل کنیم تا اشتباهات رایج داوطلبان در نوشتن رزومه کاری را به حداقل برسانیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه با ساخت یک رزومه حرفه‌ای نظر شرکت متقاضی نیرو را جلب، و استخدامتان را تضمین کنید.


رزومه کاری چیست و چه اهمیتی دارد؟

رزومه کاری یا curriculum vitae(به اختصار CV) در واقع همان معرفی‌نامه شما است که برای شرکت ارسال می‌کنید.

زمانی که به دنبال کار می‌گردید، رزومه کاری اولین چیزی است که شرکت‌ها از شما درخواست می‌کنند تا برایشان ارسال کنید. شرکت‌ها به وسیله رزومه ارسالی شما یک آشنایی اولیه از سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، شایستگی‌های شغلی و مهارت‌هایتان به دست می‌آورند.


(توجه کنید که گام اصلی برای اثبات مهارت‌ها، کسب امتیاز کافی از شایستگی‌های شغلی در آزمون اینترنتی است. برای مطالعه بیشتر درباره شایستگی شغلی به صفحه «شایستگی شغلی» مراجعه کنید.)


به همین دلایل فوق است که از رزومه کاری به عنوان معرفی‌نامه یاد می‌کنیم، زیرا از طریق آن خودتان را به شرکت‌ها معرفی می‌کنید و مسیر دستیابی به شغل موردنظرتان را هموار می‌کنید.

حال امکان دارد زمان نوشتن رزومه شغلی به دلایل مختلفی از جمله، استرس، هیجان و حتی کمبود وقت، اشتباهاتی مرتکب شوید یا اطلاعات را کامل وارد نکرده باشید. اما باید توجه کنید که اگر یک رزومه حرفه‌ای و استاندارد نوشته باشید، دعوت به مرحله مصاحبه را برای خود تضمین کرده‌اید، و احتمال اینکه توسط شرکت انتخاب شوید بسیار افزایش می‌یابد.

حال شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا در آزمون استخدام بخش خصوصی از یک قالب رزومه واحد و استاندارد استفاده می‌شود؟

استفاده از یک قالب رزومه استاندارد باعث ایجاد یک دید خوب از شما در ذهن شرکت می‌شود، و از آنجایی که آزمون استخدام بخش خصوصی با تعداد زیادی از شرکت‌ها و سازمان‌ها در تعامل است و نحوه ارتباط داوطلبان با شرکت‌ها از طریق ارسال رزومه آنها امکان‌پذیر است، آزمون استخدام بخش خصوصی توانمندی‌ها و مهارت‌های شما را با استفاده از یک قالب رزومه قالب استاندارد و حرفه‌ای به شرکت‌ها ارائه می‌کند.

پس اگر دستیابی به شغل برایتان مهم است، در اولین قدم، و قبل از برگزاری آزمون اینترنتی، چند دقیقه زمان صرف ثبت اطلاعات تکمیلی کنید.


چرا ثبت سوابق تحصیلی در رزومه کاری اهمیت دارد؟

در آزمون استخدام بخش خصوصی، سنجش اصلی هر داوطلب بر اساس شایستگی‌های شغلی و مهارت‌های مورد ادعای او است که در آزمون اینترنتی به سوالات آن پاسخ می‌دهد. و شرکت‌ها برای انتخاب داوطلبان بیشتر آن را مدنظر قرار می‌دهند. اما ثبت سوابق تحصیلی در رزومه کاری هم از مهمترین مراحل است، به ویژه برای داوطلبانی که سوابق شغلی ندارند یا سابقه کاری آنها کم است.

شرکت‌ها برای اینکه متوجه شوند داوطلبان دارای چه مهارت‌ها و دانش‌هایی هستند، و آیا برای موقعیت شغلی موردنظر مناسب هستند یا خیر، بخش سوابق تحصیلی را بررسی می‌کنند.

ثبت و تکمیل سوابق تحصیلی در رزومه کاری باعث می‌شود شرکت‌ها و مدیران منابع انسانی کاملا با دانش تخصصی شما آشنا شوند و قدم موثری را برای معرفی خود بردارید. سوابق تحصیلی کامل، نگاه مثبتی از شما در ذهن شرکت ایجاد می‌کند که به نوبه خود احتمال انتخاب شما را افزایش می‌دهد.


(برای آشنایی بیشتر با معیارهای شرکت‌ها برای انتخاب داوطلبان، و همچنین مشاهده مصاحبه داوطلبان برگزیده آزمون، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه «مصاحبه با برگزیدگان آزمون استخدام بخش خصوصی» مراجعه کنید.)


چرا ثبت و تکمیل سوابق شغلی در رزومه کاری اهمیت دارد؟

ثبت و تکمیل سوابق شغلی دومین گامی است که باید در نوشتن رزومه کاری در سایت آزمون استخدام بخش خصوصی بردارید.

اهمیت سوابق شغلی بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست. شرکت‌ها به این بخش از اطلاعات داوطلب آزمون توجه ویژه دارند. شرکت‌ها در این بخش به دنبال بررسی موارد زیر هستند:

  • میزان ارتباط سوابق شغلی داوطلب با توانایی‌ها و مهارت‌هایش
  • میزان تجربه کاری داوطلب
  • میزان ارتباط سوابق شغلی داوطلب با سوابق تحصیلی او
  • پست‌های سازمانی و نوع مشاغلی که در آن فعالیت کرده‌است
  • و در نهایت، علت ترک خدمت

تکمیل این بخش را به داوطلبانی که تجربه و سوابق کاری خوبی دارند بسیار توصیه می‌کنیم. فراهم کردن یک نگاه جامع برای شرکت از موقعیت‌های شغلی که در آنها مشغول بوده‌اید، تجربه شغلی و میانگین مدت حضور در مشاغل، از خصوصیات بارز و مهم تکمیل بخش سوابق شغلی است.

اطلاعات مندرج در بخش سوابق شغلی این دید را به شرکت متقاضی نیرو می‌دهد که آیا داوطلب مناسب این شرکت، و سازگار با فرهنگ سازمانی آن است یا خیر؟ آیا می‌توان با داوطلب به مدت طولانی همکاری کرد یا فقط به مدت چند ماه می‌توان از دانش و تخصص او در سازمان بهره برد؟

تمامی موارد ذکر شده به شما کمک می‌کنند که به شرکت‌ها بگویید برای موقعیت شغلی موردنظر، بهترین گزینه هستید. پس توصیه می‌کنیم این فرصت را از دست ندهید و با صرف زمانی کمتر از 5 دقیقه، در این رقابت از سایر داوطلبان پیشی بگیرید و گزینه انتخابی شرکت باشید.

البته داوطلبانی که فاقد سابقه شغلی هستند، نگران نباشند. همان‌طور که اشاره کردیم، بهتر است این داوطلبان بر روی تکمیل اطلاعات سوابق تحصیلی و دوره‌های تخصصی تمرکز کنند.


(فرصت را از دست ندهید و هرچه سریع‌تر نسبت به تکمیل رزومه کاری خود اقدام کنید. برای تکمیل اطلاعات سوابق تحصیلی و سوابق شغلی به «صفحه کاربری» مراجعه کنید.)

تاریخ انتشار :1398/8/8 - 21:45لینک