آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/5/23
6500 معرفی موفق در جریان اولین «آزمون استخدام بخش خصوصی»


موضوع «اشتغال» از مهم‌ترین دغدغه‌های فعلی جمعیت جوان کشور و مسئولان و دلسوزان نظام است. تاکید بر اهمیت مسئله اشتغال از سوی رهبر انقلاب در سخنرانی‌های مختلف ایشان، حاکی از وجود نگرانی نسبت به این موضوع کلیدی است؛ چرا که بیکاری خود می‌تواند سرمنشاء مشکلات و ناهنجاری‌های دیگری در جامعه شود. 

مشکل جوانان در پیدا کردن شغل مناسب و یافتن مجالی برای عرضه توانایی‌ها و مهارت‌های خود، یک روی سکه است و درخواست بسیاری از شرکت‌ها و موسسات- علی‌الخصوص موسسات دانش‌بنیان- در راستای جذب نیروهای متخصص از طریق سازوکاری برای سنجش توانایی‌ها، مهارت‌ها و قابلیت‌های این افراد، روی دیگر آن.

در راستای پاسخگویی به همین نیازها، «آزمون استخدام بخش خصوصی» پایه‌گذاری شد.

سال 96 پس از استقبال چشم‌گیر داوطلبان سراسر کشور از برگزاری نخستین آزمون استخدام بخش خصوصی، ابهامات و سوالاتی توسط تعداد معدودی از سایت‌های کشور مطرح شد. متاسفانه طرح این ابهامات بدون پشتوانه تحقیقی لازم از سوی منتشرکنندگان آن صورت گرفت و اتهام‌زنندگان بدون انجام صحت‌سنجی در مورد ابهامات و نیز بدون کسب اطلاع از نتایج آزمون از طریق گفتگو با شرکت‌کنندگان یا دبیرخانه آزمون، اقدام به انتشار یک‌طرفه ادعاهایی کردند که البته به سرعت توسط مراجع قانونی و تصمیم‌گیرنده تکذیب شد.

انجام 8000 هزار معرفی موفق به شرکت‌ها از بین شرکت‌کنندگان دور اول و رضایت توامان متقاضیان نیروی کار، داوطلبان و متولیان امر اشتغال از این فرایند، حاکی از سلامت تمام مراحل این آزمون کشوری است. به اضافه این‌که بخش قابل توجهی از شرکت‌کنندگان دوره دوم آزمون، از طریق معرفی و تبلیغ آزمون توسط شرکت‌کنندگان دور اول اقدام به ثبت‌نام کردند که این امر خود نشان از اعتماد و رضایت متقاضیان دارد.

لازم به ذکر است که هر دو دوره این آزمون پس از کسب مجوزهای لازم قانونی و تحت نظارت متولیان دولتی، نهادهای ذی‌ربط و نمایندگان شرکت‌های متقاضی برگزار شده است. 

به گزارش دبیرخانه «آزمون استخدام بخش خصوصی»، تنها در دوره نخست این آزمون 6500 معرفی با موفقیت به انجام رسیده است.


فرایند برگزاری آزمون دوم

پس از اعلام فراخوان توسط دبیرخانه آزمون و ثبت‌نام متقاضیان در شهریورماه سال 97، راهنمای جامع و استاندارد شغلی (شامل 8 دسته شغلی و 222 عنوان شغلی) برای این افراد ارسال شد که طی این فراخوان 129.000 نفر در دور دوم آزمون استخدام بخش خصوصی ثبت‌نام کردند. همچنین در این راهنما، طرح سنجش مهارت‌های فردی بر اساس آزمون‌های معتبر «شخصیت‌شناسی MBTI، DISC، NEO»، «علاقمندی‌های شغلی ONET» و «آزمون نیازهای شغلی مازلو» بر اساس استانداردهای جهانی به اجرا رسید.

پس از اخذ مرحله اول آزمون به صورت اینترنتی و غیرحضوری، 20.000 نفر-شغل واجدشرایط شرکت در مرحله حضوری آزمون دانسته شدند. 

استاندارد بودن آزمون

عطف به گستردگی آزمون، بعد از برگزاری مرحله اینترنتی، جهت تسهیل کار متقاضیان تلاش شد با تقسیم‌بندی کشور به 8 ناحیه، داوطلبان برای انجام آزمون به بزرگ‌ترین شهر نزدیک محل سکونت خود مراجعه کنند. این 20.000 داوطلب به صورت ناحیه‌ای توسط نمایندگان شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان مورد ارزیابی تخصصی و در مراکز استان‌های زیر مورد مصاحبه شغلی قرار گرفتند:


 نکته مهم در راستای جلب رضایت همزمان کارجویان و کارفرمایان، اعمال تغییرات کاربردی و موثر در دوره دوم آزمون بعد از دریافت بازخوردها و کسب نظرات در آزمون دوره اول بود.

در دومین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی این سه تغییر مهم و کلیدی نسبت به دوره نخست ایجاد شد:

  • شایسته‌محوری بر اساس این سه مولفه: استخراج دقیق و استاندارد نیاز شرکت‌ها، ارزیابی دقیق و متناسب نیازها، ارائه راهنمای شغلی دقیق‌تر نسبت به دوره قبل
  • مصاحبه توسط خود کارفرمایان و نمایندگان شرکت‌ها در مرحله حضوری
  • انجام آزمون راستی‌آزمایی

تمام این تغییرات با توجه به پیشنهادات شرکت‌کنندگان، شرکت‌های متقاضی، نظرات کارشناسی خبرگان حیطه اشتغال و در جهت استیفای حق شرکت‌کنندگان و اطمینان خاطر این عزیزان برای شرکت در آزمون صورت گرفت.

نکته مهم و قابل ذکر دیگر، مشارکت بیش از هزار نفر از نخبگان، اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در فرایند طراحی سوالات بود که باعث شد سوالات آزمون کاملا منطبق بر استانداردهای علمی شکل گرفته شده باشد.

دوره نخست آزمون استخدام بخش خصوصی در حالی با رقم تقریبی مورد نظر معاون محترم علمی و فناوری رئیس‌جمهور ( 6500 معرفی موفق) به پایان رسید که فرایند جذب و معرفی هزاران نفر از شرکت‌کنندگان دور دوم همچنان در حال انجام است و متقاضیانی که مراحل مختلف آزمون را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند، در حال احراز صدها موقعیت شغلی در شرکت‌ها و صنایع گوناگون کشور هستند. ضمن این‌که مستندات مربوط به استخدام برخی دواطلبان برگزیده و تایید مراحل آزمون توسط بعضی از شرکت‌های متقاضی در قالب فیلم در کانال تلگرام و نیز در وب‌سایت و کانال آپارات آزمون موجود است.

رضایت شرکت‌ها و متقاضیان کار از این آزمون باعث شده تا دبیرخانه آزمون برای برگزاری سومین آزمون استخدام بخش خصوصی با انگیزه، دقت و تلاش مضاعفی آماده شود.

تاریخ انتشار :1398/5/23 - 17:23لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
اعلام نتایج سومین آزمون استخدام بخش خصوصی در سراسر کشور
1398/11/14مشاهده
اعلام زمان انتشار نتایج آزمون
1398/10/9مشاهده
قدرت شگفت‌انگیز آزمون MBTI در استخدام را دست کم نگیرید
1398/10/4مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
کارشناس جذب شرکت برهان رایان متین: «آزمون استخدام بخش خصوصی خلاقیتِ موردنیاز بازارکار است»
کارشناس جذب شرکت برهان رایان متین: ...مشاهده
مدیر عامل شرکت مهندسی فانا: "آزمون استخدام بخش خصوصی کاری جدید در حوزه اشتغال است"
مدیر عامل شرکت مهندسی فانا: "آزمون ...مشاهده
مدیر عامل شرکت آژانس دیجیتال مارکتینگ بستراه: "آزمون باعث استخدام نیروی انسانی در بازه زمانی کوتاه‌تر، ولی به صورت هدفمندتر و برنامه‌ریزی شده‌تر می‌شود."
مدیر عامل شرکت آژانس دیجیتال مارکتینگ ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیکاریابیشرکت فناورفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالمصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیانآزمون استخداماعلام نتایج