آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/3/22
در یک مصاحبه شغلی ثابت کنید که از اشتباهات گذشته‌تان درس گرفته‌اید


کارکنان باهوش عادت دارند خودشان را در طول زمان ارتقاء دهند. یکی از فاکتورهای اصلی پیشرفت، کسب تجربه از اشتباهات گذشته به شمار می‌رود.

یکی از موضوعات معمول در یک مصاحبه شغلی، اشتباهات و تجربیات ناخوشایند شغلی شما در گذشته است. یکی از سوالاتی که ممکن است مصاحبه‌کننده در همین راستا از شما بپرسد این است:

«از اشتباهات گذشته‌تان چه چیزهایی آموخته‌اید؟»

درست است که پرداختن به اشتباهات گذشته ممکن است باعث شود تا احساس راحتی نداشته باشید، ولی باید بدانید چگونه به این قبیل از سوالات پاسخ دهید.

مصاحبه‌کننده این سوال را از شما می‌پرسد تا بفهمد چطور با چالش‌ها کنار می‌آیید. او همچنین با پرسیدن این سوال می‌خواهد نقاط ضعف شما را شناخته و مطمئن شود که برای گرفتن آن موقعیت شغلی مناسب هستید یا نه.

هنگام پاسخ دادن به سوال مذکور می‌خواهید صادق باشید، ولی در عین حال باید نهایت تلاش‌تان را برای دادن یک وجهه مثبت به اشتباهی که باعث شده کارمند بهتری شوید هم به کار ببندید. آنچه در ادامه آمده را بخوانید تا بدانید چطور باید به سوالات مربوط به اشتباهات گذشته در یک مصاحبه شغلی پاسخ داد.

در عین حال چند پاسخ به عنوان نمونه برایتان آماده کرده‌ایم که موقع مواجهه با سوالات مربوط به اشتباهات گذشته به کارتان خواهد آمد.


روش پاسخ به سوالات مربوط به اشتباهات گذشته در یک مصاحبه شغلی

بهترین شیوه برای پاسخ به چنین سوالی، صحبت کردن در مورد یک مثال مشخص از زمانی است که دچار یک اشتباه شده‌اید.

مختصرا اشتباه خود را توضیح دهید و خیلی روی آن تمرکز نکنید. سعی کنید خیلی سریع بروید سراغ درسی که از آن اشتباه گرفته‌اید و در مورد چگونگی پیشرفت‌تان بعد از انجام اشتباه توضیح دهید. شاید بد نباشد به تمام مراحل و قدم‌هایی که برای پرهیز از تکرار آن اشتباه برداشته‌اید به اختصار اشاره کنید.

زمانی که مشغول صحبت در مورد درس‌هایی که گرفتید هستید، سعی کنید تاکیدتان روی مهارت‌ها و قابلیت‌ها و شایستگی‌های شغلی مربوط به موقعیت شغلی جدید باشد که به وسیله آن تجربه به دست آورده‌اید. ضمنا در مورد نقاط ضعفی که سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اید و حالا به نقاط قوت‌تان تبدیل شده هم صحبت کنید. 

واقعیت این است که صحبت در مورد اشتباهات باید صادقانه باشد. با این حال اشاره به اشتباهاتی که ممکن است در شغل جدید هم به وجود بیاید و آینده شغلی شما را به خطر بی‌اندازد، چندان ایده خوبی نیست. بنابراین در جریان توضیحات خود سعی کنید به آن دسته از اشتباهات اشاره کنید که ربط مستقیمی به موقعیت شغلی شرکتی که در حال مصاحبه با آن هستید نداشته باشد.

ضمنا بهتر است مثال‌هایی که می‌زنید مربوط به مسائل جزئی باشد و از اشاره به اشتباهاتی که ممکن است کل شخصیت‌تان را زیر سوال ببرد خودداری کنید. (مثلا اگر در محل کار قبلی با کسی دعوا کرده‌اید، نیازی به ذکر این موضوع نیست!)

گاهی اوقات مثال خوبی از یک اشتباه، اشتباهات مربوط به کارهای گروهی است. البته قرار نیست تمام تقصیر را گردن بقیه هم‌تیمی‌های سابق‌تان بی‌اندازید، ولی می‌توانید مدعی شوید که به شکل دسته‌جمعی اشتباه کرده‌اید تا کمی از زهر اشتباه‌تان گرفته شود.

چطور برای پاسخ به سوالات مربوط به اشتباهات گذشته آماده شویم

شما احتمالا مجموعه‌ای از مثال‌ها در مورد اشتباهات یا شکست‌های گذشته در اختیار دارید، پس خوب است اگر در مورد هر کدام از اشتباهات مثالی در ذهن داشته باشید و با آمادگی به یک مصاحبه شغلی بروید. قبل از مصاحبه نگاهی به سوابق شغلی خودتان کرده و آن اشتباهاتی را که خیلی با ملزومات شغل جدید نزدیکی ندارد به ذهن بسپارید.

به دقت در مورد تغییر مثبتی که آن اشتباه برای‌تان به ارمغان آورده فکر کنید. از آن اشتباه چه آموخته‌اید که باعث شده گزینه‌ ایده‌الی برای استخدام در آن موقعیت شغلی باشید؟


چند مثال از پاسخ‌های مناسب

حالا که روال کار دست‌تان آمد، خودتان را در موقعیت "صحبت در مورد اشتباهات گذشته" تجسم کنید. مواردی که در ادامه آورده‌ایم می‌تواند قالب مناسبی برای پاسخ به سوالات مذکور باشد:

  • «زمانی که برای اولین بار دستیار مدیر فروش شعبه شدم، سعی کردم همه کارها را خودم پیش ببرم. از انجام عملیات روزانه گرفته تا انجام تمام تماس‌های تلفنی مربوط به فروش‌های بزرگ. اما خیلی زود متوجه شدم که رمز مدیران موفق برای انجام موثر کارها، تفویض امور به سایر کارمندان است، نه انجام تمام کارها به شکل یک‌تنه. از آن زمان به بعد مدام در کارم پیشرفت کردم و بارها بابت افزایش نرخ فروش از مدیرانم پاداش گرفتم.»
  • «من از آن دسته آدم‌هایی هستم که سعی می‌کنند از اشتباهات‌شان درس بگیرند و پیشرفت کنند. چند سال پیش در قالب یک تیم از دستیابی به فروش مناسب بازماندیم. بعد از این‌که توسط مدیر مواخذه شدیم و به ما گفت که دلیل ناکارآمدی ما عدم استفاده از قالب‌های بد هنگام ارائه محصول بوده، شش ماه از اوقات فراغتم بعد از آن موضوع را صرف یادگیری کار با نرم‌افزارهایی کردم که با آن‌ها می‌توان فایل‌های ارائه جذاب درست کرد. از آن تاریخ به بعد همیشه به خاطر جلوه‌های بصری جذاب کاتالوگ‌های فروش، مورد تشویق مشتریان شرکت قرار گرفتم.»
  • «یکی از درس‌های بزرگی که از اشتباهات قبلی‌ام گرفتم این است که چه زمانی باید در کار از دیگران کمک گرفت. یاد گرفتم که اگر مشکل یا ابهامی به وجود آمد باید بلافاصله در مورد آن سوال و پرس‌وجو کرد که ابهامی باقی نماند و همه چیز روشن باشد. می‌دانم که شرکت شما روی کار گروهی و برقراری ارتباطات شفاف و سازنده بین اعضای یک تیم تاکید دارد و تجربه من در برقراری دیالوگ با سایر همکارانم قطعا با فرهنگ سازمانی شرکت شما سازگار است.»


در عین حال یادتان نرود که مطلب مربوط به «سوالات رایج مصاحبه شغلی» را به همراه پاسخ‌های مناسب آن مجددا مرور کنید تا برای پاسخگویی به هر سوالی که مصاحبه‌کننده ممکن است از شما بپرسد آماده باشید.

همه سوالات یک مصاحبه کاری قرار نیست روی اشتباهاتی که در کارهای قبلی‌تان مرتکب شده‌اید متمرکز باشد، ولی آمادگی برای جواب دادن به این نوع سوالات مهم است.

همه ما اشتباه کرده‌ایم و خواهیم کرد، اما باید ثابت کنیم که اشتباهات گذشته را دیگر تکرار نخواهیم کرد و با تیزبینی از آن‌ها درس می‌گیریم. 

این مطلب را یک بار دیگر مرور کنید، اشتباهات سابق و درس‌هایی که برایتان به همراه داشته را به ذهن بسپارید تا با خیالی آسوده به مصاحبه شغلی بروید و کارمندی هوشمند و باتجربه جلوه کنید.


تاریخ انتشار :1398/3/22 - 10:55لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
آخرین مهلت دریافت کارنامه راهنمای شغلی اعلام شد
1399/3/12مشاهده
7 نکته بسیار مهم که پیش از مصاحبه شغلی باید رعایت کنید
1399/2/24مشاهده
نخستین خبرنامه آزمون استخدام بخش خصوصی منتشر شد
1399/2/22مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما و داوطلب از هم است
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما ...مشاهده
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و رزومه تحصیلی را می‌دهد
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و ...مشاهده
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که فقط به تهران محدود نیست
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیشرکت فناورکاریابیفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالآزمون استخداممصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیاناعلام نتایج