آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/3/20
تماس کارفرما برای دعوت به مصاحبه شغلی را از دست داده‌اید؟ جای نگرانی نیست


بعد از برگزاری موفقیت‌آمیز دومین آزمون استخدام بخش خصوصی در سراسر کشور و معرفی پذیرفته‌شدگان به شرکت‌های متقاضی نیرو در طی مرحله حضوری، و ادامه یافتن فرآیند معرفی، نیاز است که تمام پذیرفته‌شدگان آمادگی‌های لازم را برای یک مصاحبه شغلی موفق کسب کنند که در مقالات قبلی به «آمادگی‌های موردنیاز مصاحبه شغلی» پرداختیم.

ممکن است در طول فرآیند معرفی پذیرفته شدگان به شرکت‌ها، از طرف کارفرما برای دعوت به مصاحبه شغلی تماس داشته باشید و این تماس را از دست بدهید. در این شرایط باید چه کار کنید که دوباره با کارفرما تماس بگیرید؟ چه اقداماتی انجام بدهید تا دوباره برای مصاحبه کاری دعوت شوید؟ در ادامه به شما می‌گوییم در مواقعی که تماس کارفرما را از دست می‌دهید بهتر است چه اقداماتی کنید تا شانس دعوت به مصاحبه را دوباره به دست آورید.

این‌که آدم صدای زنگ تلفن را نشنود یا موقع دریافت یک تماس به هر دلیلی در دسترس نباشد اتفاق عجیبی نیست. ولی زمانی که این تماس یک تماس مهم مثل یک مصاحبه تلفنی یا تماس برای دعوت به مصاحبه شغلی است، اوضاع کمی ترسناک و پر از استرس می‌شود. چون ممکن است آینده‌ای را که برای رسیدن به آن زحمت کشیده‌اید به خطر بی‌اندازد.


اگر تماس تلفنی با موفقیت برقرار نشد، چه باید کرد؟

اگر شما موفق به تماس با مصاحبه‌کننده نشدید یا او با شما تماس گرفت و شما امکان جواب دادن نداشتید، به این شکل رفتار کنید:

1. دچار استرس نشوید: اگر مصاحبه‌کننده تماس شما را جواب نداد به این معنی نیست که طالب کار کردن با شما نخواهد بود، بلکه ممکن است مشغول مصاحبه دیگری بوده یا به هر دلیلی آن لحظه در شرکت یا اداره حضور نداشته باشد. پس از منفی‌بافی خودداری کنید. یک نفس عمیق بکشید و آماده شوید برای انجام مرحله بعدی.

2.شماره تلفن را مجددا چک کنید: اگر شماره را درست گرفتید و موفق به برقراری تماس نشدید، کسی شما را سرزنش نخواهد کرد. اگر شماره را اشتباه گرفتید هم نترسید. مجددا برای برقراری تماس تلاش کنید. مطمئن باشید اگر فقط دو سه دقیقه دیرتر تماس بگیرید به قیمت از دست دادن شغل تمام نخواهد شد. 

3.در صورت امکان پیغام بگذارید: اگر تلفن رفت روی حالت پیغام‌گیر، حتما پیغام بگذارید. هنگام گذاشتن پیام تلفنی نام خود را بگویید، دلیل تماس گرفتن‌تان را ذکر کنید و بگویید قرار بوده در این ساعت با فلانی صحبت و زمان مصاحبه کاری را هماهنگ کنید. اگر با تاخیر چند دقیقه‌ای تماس گرفته‌اید بابت تاخیر عذرخواهی کنید.

4. ایمیل بفرستید: امروزه بسیاری از مبادلات کاری از درگاه اینترنت و ایمیل انجام می‌شود و اکثر مدیران به طور مرتب ایمیل خود را چک می‌کنند. اگر مصاحبه‌کننده در دسترس نبود، ایمیلی با این مضمون برای او بفرستید:

سرکار خانم/ جناب آقای ...

در رابطه با قرار تلفنی ساعت ... و هماهنگی زمان مصاحبه این ایمیل را خدمت‌تان می‌فرستم.

دو بار با شما تماس گرفتم، اما موفق نشدم با شما صحبت کنم. من تا نیم ساعت دیگر در دسترس و منتظر دریافت تماس تلفنی یا ایمیل شما هستم. اگر امکان تماس میسر نشد لطفا زمان بعدی تماس را از همین طریق یا به وسیله تلفن به اطلاع من برسانید.

با احترام و تشکر، ....


چه مدت باید منتظر تماس باشید؟

وقت فقط برای کارفرما طلا نیست، زمان شما هم ارزشمند است، بنابراین لزومی ندارد تمام طول روز پای تلفن بنشینید و منتظر باشید تا با شما تماس بگیرند. حدود پانزده الی سی دقیقه در دسترس و منتظر دریافت تماس باشید، اما لزومی ندارد بیش از این مقدار به انتظار دریافت تماس بنشینید.

  • موقع بازتنظیم قرار تماس مودب و صبور باشید: حتی اگر وقت‌تان تلف شده باشد و به خاطر انتظار برای تماس، قرار مهمی را از دست باشید و حتی اگر مطمئن باشید که این اتفاق به طور حتم تقصیر مصاحبه‌کننده بوده، موقع دریافت تماس بعدی مودب و صبور رفتار کنید. اگر عصبانی هستید، به تبعات خشم یا رفتار غیرمودبانه فکر کنید تا ناخودآگاه خشم‌تان کنترل شود.


اگر شما تماس تلفنی را از دست داده باشید چه؟

سناریوی دیگری هم وجود دارد و آن این است که مصاحبه‌کننده با شما تماس گرفته، ولی شما موفق به جواب دادن نشده‌اید. در چنین شرایطی آدم از روی غریزه دچار استرس زیاد خواهد شد. سعی کنید نترسید، نفس عمیق بکشید، خودتان را جمع‌وجور و موقعیت را به این ترتیب مدیریت کنید:

1. بی‌درنگ و در اولین فرصت ممکن با آن‌ها تماس بگیرید. به خودتان چند لحظه فرصت دهید تا آرام شوید و در این مدت تمام مواردی را که در مورد مشخصات و رزومه باید بگویید، در ذهن مرور کنید. نگاهی به تقویم برنامه‌ها بی‌اندازید و بعد تماس بگیرید.

2. سریع و مختصر عذرخواهی کنید. رفتارتان مسئولانه و متواضعانه باشد، اما نه به شکل افراطی. اگر در تواضع و عذرخواهی زیاده‌روی کنید تاثیر خوبی روی مصاحبه‌کننده نخواهید گذاشت. 

3. اگر الان زمان مناسبی برای آن‌ها نیست، تعیین زمان بعدی را به عهده آن‌ها بگذارید. عذرخواهی خود را با پرسیدن این جمله آغاز کنید: «بدموقع که تماس نگرفتم، اگر زمان خوبی نیست بفرمایید چه زمانی در این هفته برای شما مناسب‌تر است؟» یا چیزی شبیه به این. 

تقویم حتما دم دست‌تان باشد که مطمئن شوید زمان تعیین‌شده بعدی با برنامه‌های شما جور است. یادتان باشد که در این موقعیت اصطلاحا «طاقچه بالا» نگذارید و در مورد تعیین زمان کاملا منعطف جلوه کنید. چون تقصیر از شما بوده و آینده شغلی‌تان منوط به این مصاحبه شغلی خواهد بود. 

4. هر چیزی را که ممکن است مانع دستیابی شما به فرصت جدید برای مصاحبه شود حذف کنید. مثلا ممکن است در مکانی باشید که موبایل خوب آنتن ندهد، در چنین شرایطی سریع جای خود را عوض کنید یا حتی‌الامکان با استفاده از یک خط ثابت با شرکت مربوطه تماس بگیرید. اگر شخص پشت خط گفت در فلان ساعت با شما تماس می‌گیرد، برنامه خود را جوری تنظیم کنید که در آن ساعت حتما در جایی خلوت و آرام باشید. 

5. خودزنی نکنید. موارد مختلفی ممکن است باعث قطع یک گفتگوی تلفنی شود. از جمله اشکالات مربوط به تکنولوژی. بسیاری از انسان‌ها می‌دانند که زندگی ممکن است پر از بدشانسی و بدبیاری باشد و برای همین شرایط شما را در نظر گرفته و به شما شانس دیگری خواهند داد. 

یادتان باشد در چنین مواردی ناامیدی و سرزنش کردن خود نتیجه مثبتی در بر ندارد. پس تلاش‌تان بر این باشد که طبق دستورالعمل‌های نوشته شده در این مقاله رفتار کنید و با کمی مدیریت و صبوری، به سوی یک آینده شغلی مناسب قدم بردارید.

تاریخ انتشار :1398/3/20 - 9:29لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
آخرین مهلت دریافت کارنامه راهنمای شغلی اعلام شد
1399/3/12مشاهده
7 نکته بسیار مهم که پیش از مصاحبه شغلی باید رعایت کنید
1399/2/24مشاهده
نخستین خبرنامه آزمون استخدام بخش خصوصی منتشر شد
1399/2/22مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما و داوطلب از هم است
مزیت بزرگ آزمون شناخت 100 درصدی کارفرما ...مشاهده
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و رزومه تحصیلی را می‌دهد
آزمون فرصت معرفی خود با توانایی‌ها و ...مشاهده
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که فقط به تهران محدود نیست
یک حرکت انقلابی برای استخدام افراد که ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیشرکت فناورکاریابیفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالآزمون استخداممصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیاناعلام نتایج