آزمون استخدام بخش خصوصی شرکت‌های صنعتی، تجاری و فناور


اخبار
1398/3/8
در یک مصاحبه شغلی در مورد دستمزد چگونه رایزنی کنیم؟


بعد از معرفی موفقیت‌آمیز داوطلبان به شرکت‌ها در مراحل حضوری دومین آزمون استخدام بخش خصوصی در سراسر کشور و ادامه معرفی پذیرفته شدگان به شرکت‌های مورد نظر، یکی از مراحل سختی که هنگام مذاکره با یک شرکت و در حین مصاحبه شغلی با آن روبرو خواهید شد، صحبت در خصوص حقوق و دستمزد پیشنهادی است.

بعضی از کارفرماها در انتهای مصاحبه از انتظارات مالی شما خواهند پرسید که این سوال معمولا چند دلیل دارد. اول این‌که هر شرکتی بودجه مشخصی برای نیروی انسانی خود در نظر می‌گیرد، بنابراین وقتی از شما در مورد دستمزد مورد انتظارتان می‌پرسد به این خاطر است که می‌خواهد بداند حقوق پرداختی به شما با سطح بودجه شرکتش سازگاری دارد یا نه.

 • در برخی از موارد و زمانی که همه چیز در مصاحبه به خوبی پیش رفته، مصاحبه‌کننده دنبال این است که با یک رقم مناسب و هیجان‌انگیز شما را به دست بیاورد و فرصت استخدام‌تان را از دست ندهد. 

در هر دوی این موارد فرصتی خوب برای شما فراهم خواهد شد تا به طور شفاف در مورد انتظارات مالی‌تان با کارفرما صحبت و توقع خود در مورد حقوق و دستمزد را مطرح کنید.


در این نوشتار می‌خواهیم چند نکته مهم به شما بگوییم تا در انتهای یک مصاحبه شغلی با دیدی روشن در مورد حقوق ماهانه‌تان رایزنی کنید.

1- ارزش خودتان را بدانید

هر موقعیت شغلی دارای یک ارزش مشخص در بازار کار است. شما باید قیمت و ارزش موقعیت خودتان را بدانید. برای آگاهی از دستمزدهای رایج و میانگین دریافتی‌ها در شغل مورد نظرتان چند راه وجود دارد:

 • یکی این است که از گزارش‌های آماری حقوق‌ و دستمزد استفاده کنید.
 • راه دیگر این است که با مشورت با همکاران و کسانی که در زمینه کاری شما مشغول فعالیت هستند و تجربه و تخصص‌شان در حد شماست، از میزان دستمزدها اطلاع پیدا کنید.

قبل از این‌که پیشنهاد مالی به کارفرما بدهید، تاریخچه حقوق گرفتن خود را مرور کنید. ببینید در حال حاضر چقدر حقوق می‌گیرید و پاداش و مزایایی که محل کار قبلی در اختیارتان گذاشته چه بوده است؟ بعد نتایج تحقیق‌ها و مشورت‌هایی که گرفته‌اید را بگذارید کنار آخرین حقوقی که گرفتید و سعی کنید پیشنهادی منطقی به مصاحبه‌کننده ارائه بدهید.


موقع اعلام رقم این نکات را در ذهنتان مرور کنید:

 • حقوق پایه‌ یا کف توقعتان چقدر است؟
 • چه مزایایی برای شما اهمیت دارد که وجود آن در یک شرکت ممکن است باعث شود در مورد رقم حقوق ماهانه کمی کوتاه بیایید؟ 

اگر در حال تغییر شغل هستید و کار فعلی‌تان با آنچه در محل کار قبلی انجام می‌دادید متفاوت است، باید بتوانید آنچه را که به دست می‌آورید و چیزی که از دست می‌دهید را محاسبه و برای جبران مابه‌التفاوت تصمیم بگیرید.


2- نیاز است در همان مصاحبه اول حقوق پیشنهاد کنید

الزامات یک کار و شرح وظایف یک شغل در کنار مواردی نظیر پاداش و مزایا حائز اهمیت زیادی است و باید مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین اگر از شما سوال کردند «حقوق پیشنهادی‌ات چقدر است؟»، لزومی ندارد درجا پاسخ دهید.

با استفاده از جواب‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم سعی کنید اطلاعات بیشتری در مورد کار و پاداش و مزایای احتمالی به‌دست آورید:

 • «ترجیح من یک پیشنهاد رقابتی است که شامل تمام حقوق و مزایا و پاداش‌های ممکن بشود، اما برای ارائه پیشنهاد می‌خواهم کمی بیشتر در مورد جزئیات کار بدانم و بفهمم در این موقعیت شغلی دقیقا از من چه می‌خواهید.»
 • «من در طول دوران شغلی‌ام در شرکت‌های مختلف و با درجه‌های مختلفی از ارشدیت کار کرده‌ام. لطفا کمی بیشتر در مورد شرح وظایف شغل و پاداش و مزایایی که برای آن در نظر گرفته‌اید برایم توضیح دهید.


3- یک بازه حقوقی پیشنهاد دهید، نه یک رقم مشخص

اگر برای خودتان زمان خریدید و کارفرما باز در مورد حقوق پیشنهادی از شما پرسید، دیگر زمان جواب دادن است. از گفتن یک رقم مشخص خودداری کنید، به جای آن سعی کنید یک بازه پیشنهادی تعریف و مشخص کنید. 

با نتایج تحقیقاتی که قبلا کرده‌اید یک چارچوب برای مکالمه تعریف کرده و سعی کنید بازه مورد نظر را بر اساس حقایق و چیزی که منصفانه است مشخص کنید، نه میزانی که دوست دارید دریافت کنید.

برای درک بهتر این موضوع چند پاسخ آماده برایتان تدارک دیده‌ایم:

برای کارجویانی که تجربه کمتری دارند:

 • «با توجه به تحقیقاتی که من انجام‌ داده‌ام، بازه بین 2 تا 2.5 میلیون تومان در ماه برای این کار مناسب به نظر می‌رسد.» 

برای کارجویان باتجربه‌تر:

 • «با توجه به تجربیات من و بازار مالی این شغل در حال حاضر، تصور می‌کنم بازه بین 3 تا 4.5 میلیون تومان در ماه منطقی است.»

پس از این پاسخ‌ها موضوع را رها کنید تا نماینده شرکت با یک پیشنهاد رسمی و مشخص وارد مذاکره با شما شود و بعد شروع به چانه‌زنی کنید.


در پایان مواردی را که باید هنگام مذاکره در مورد حقوق و دستمزد در ذهن داشته باشید را برایتان به این شکل خلاصه کرده‌ایم:

 • ارزش خود و آن دسته از مزایایی که برایتان اهمیت دارد را خوب بشناسید.
 • با مطالعه گزارش‌های حقوق و دستمزد و مشورت با افراد باتجربه، از بازه حقوقی رایج شغلتان اطلاع حاصل کنید.
 • یک بازه حقوقی به طرف ارائه کنید، نه یک رقم مشخص. هنگام تعیین این بازه توان خودتان و انصاف را هم لحاظ کنید.
 • تا زمانی که یک پیشنهاد رسمی حقوقی به شما نشده، چانه نزنید.

تاریخ انتشار :1398/3/8 - 12:50لینک


پربازدیدترین‌ خبرها
علی رغم دزدی روشن برخی در این روزها، پیشنهاد برگزاری آزمون استخدام رایگان برای وزارت بهداشت
1398/12/28مشاهده
اعلام نتایج سومین آزمون استخدام بخش خصوصی در سراسر کشور
1398/11/14مشاهده
اعلام زمان انتشار نتایج آزمون
1398/10/9مشاهده

ارتباط با ما در شبکه های اجتماعی

سامانه‌پاسخگویی

جدید ترین گزارش‌های تصویری
کارشناس جذب شرکت برهان رایان متین: «آزمون استخدام بخش خصوصی خلاقیتِ موردنیاز بازارکار است»
کارشناس جذب شرکت برهان رایان متین: ...مشاهده
مدیر عامل شرکت مهندسی فانا: "آزمون استخدام بخش خصوصی کاری جدید در حوزه اشتغال است"
مدیر عامل شرکت مهندسی فانا: "آزمون ...مشاهده
مدیر عامل شرکت آژانس دیجیتال مارکتینگ بستراه: "آزمون باعث استخدام نیروی انسانی در بازه زمانی کوتاه‌تر، ولی به صورت هدفمندتر و برنامه‌ریزی شده‌تر می‌شود."
مدیر عامل شرکت آژانس دیجیتال مارکتینگ ...مشاهده

برچسب‌ها
آزمون استخدام بخش خصوصیآزمون استخدامیمیزان گستران شریفاستخدامآزمون بخش خصوصیوزارت کارآزمون شرکت های خصوصیکاریابیشرکت فناورفرصت شغلیشرکت دانش بنیانشرکت تجاریاستخدام سراسریاستخدام شرکت های خصوصیاشتغالمصاحبه شغلیآزمون استخدامی بخش خصوصیآزمون شرکت های دانش بنیانآزمون استخداماعلام نتایج